İl Genel Meclisinde Arıcıların Sorunları Görüşüldü - Son Dakika

İl Genel Meclisinde Arıcıların Sorunları Görüşüldü

06.01.2012 12:21
İl Genel Meclisinde Arıcıların Sorunları Görüşüldü, System.String[]

Bayburt Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Ertuğrul ile Bayburt Arıcılar Birliği Başkanı Yaşar Mutlu, İl Genel Meclisinin ocak ayı çalışmalarına katılarak arıcıların sorunlarını görüştü.

Bayburt Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Ertuğrul ile Bayburt Arıcılar Birliği Başkanı Yaşar Mutlu, İl Genel Meclisinin ocak ayı çalışmalarına katılarak arıcıların sorunlarını görüştü.

İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak başkanlığındaki toplantıda konuşan Yaşar Mutlu, şu anda arı kovanı sayısının 30 bin olduğunu, oysa Bayburt kapasitesinin 120 bin olduğunu belirterek, "Eğer kovan sayımızı 50-60 bin sayılarına çıkarabilirsek yıllık bin beş yüz ton kapasiteyi yakalayabiliriz" dedi.

Bunun için hobi arıcılığından profesyonel arıcılığa geçilmesi, ambalajlama ve paketleme sorunlarının giderilmesi gerektiğini ifade eden Bayrak, "Bunun için coğrafi işaretleme markası alınmalı ve Bayburt balı tarif edilmelidir. Bayburt bal evi projesi hayata geçirilmeli, dernek üyelerimizin kredi sorunları çözülmelidir. SODES kapsamında 2012 yılında başlayacak projemizle 30 kadına 5'er adet arıcı kovanı verilecek" diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Ertuğrul ise il alanında arıcıların şeker kullanma oranındaki tehlikeye dikkat çekerek, müdürlük olarak arıcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, Bakanlığının bu konudaki teşvik kredilerinden arıcıların faydalanmasını istedi.

İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak, meclis olarak arıcılara her türlü maddi ve manevi desteği vereceklerini kaydederek, "Profesyonel arıcılığa geçilerek Bayburt balının marka değerini yükseltmeliyiz" dedi.

- BAYBURT

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İl Genel Meclisinde Arıcıların Sorunları Görüşüldü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Öldü denilerek morga kaldırılan bebeğin yaşadığı ortaya çıktı Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi