İl Kültür ve Turizm Müdürleri İstişare Toplantısı - Son Dakika

İl Kültür ve Turizm Müdürleri İstişare Toplantısı

02.11.2017 16:50
İl Kültür ve Turizm Müdürleri İstişare Toplantısı, System.String[]

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmde artık üçüncü evreye geçildiğini belirterek, "Turizmde stratejilerimizi özel sektör odaklı geliştiriyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmde artık üçüncü evreye geçildiğini belirterek, "Turizmde stratejilerimizi özel sektör odaklı geliştiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası için Ankara'da bulunan il kültür ve turizm müdürleriyle istişare toplantısında bir araya geldi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Kurtulmuş, toplantıda turizmde artık üçüncü evreye geçtiklerini vurgulayarak, "Turizmde stratejilerimizi özel sektör odaklı geliştiriyoruz." ifadesini kullandı.

Konuşmasında Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Kurtulmuş, geçen yıl turizm rakamlarının en düşük seviyesinde bulunduğunu ancak bu yılın 9 ayında 26 milyon turist ve 20 milyar doları aşkın gelirle yıl sonunda 31,4 milyon turist, 26 milyar dolar turizm geliri rakamlarına ulaşacaklarını kaydetti.

Kurtulmuş, Avrupa'daki İslam karşıtlığı ile Türkiye düşmanlığı, negatif algı operasyonları ve Rusya ile yaşanılan uçak kriziyle turizmde oluşan türbülansa rağmen, bugün gelinen noktanın ümit verici olduğunu belirterek, Türkiye'nin şu an altyapı bakımından dünyanın sayılı ülkeleriyle rekabet edebilecek seviyede bulunduğunu bildirdi.

"İki asırlık büyük uykudan yeni yeni uyanıyoruz"

Özel sektör odaklı bir anlayışıyla turizm stratejilerini geliştireceklerini ifade eden Kurtulmuş, Anadolu'nun dünya ölçeğinde tanınırlığının artırılması için il kültür ve turizm müdürlerine çok büyük sorumluluklar düştüğünü, milli kültürel unsurların yeniden diriltilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Kurtulmuş, toplantıda merhum Şerif Mardin'in "Dünyanın en geri modernleşmesi Türk modernleşmesidir." sözünü hatırlatarak, Türkiye'deki bu modernleşmenin Anadolu'nun köklerinden kopmak, değerlerinden uzaklaşmak şeklinde algılandığını aktardı.

Kurtulmuş, "Bundan dolayı aslında büyük bir insanlık zenginliği olan bu toprakları tanıtamadık. Ancak yeni yeni kendimize geliyoruz. İki asırlık büyük uykudan yeni yeni uyanıyoruz. Bunun için alacağımız daha çok da mesafe var." değerlendirmesinde bulundu.

"Mazeret üretmeden yolumuza devam edeceğiz"

İl kültür ve turizm müdürlerine Anadolu'da ne varsa bunların ortaya çıkarılması, değerinin artırılması, daha zengin bir hale getirilmesi için gece gündüz çalışmaları gerektiği mesajını ileten Bakan Kurtulmuş, "Bürokrasinin labirentlerinde kaybolmadan, mazeret üretmeden, yolumuza devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Özel sektör odaklı turizm stratejilerine yönelmenin yanı sıra il kültür ve turizm müdürlerinden de turizm ve kültür alanlarının gerektirdiği konuları özveriyle yerine getirmelerini isteyen Kurtulmuş, amatör ruhu kaybetmeden daha aktif çalışacaklarını kaydetti.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından il kültür ve turizm müdürlerinden çalışmaları hakkında bilgi alarak, önerilerini dinledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İl Kültür ve Turizm Müdürleri İstişare Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

ABD Başkanı Trump canlı yayın tartışmasında duyurdu: Haftalar içinde koronavirüs aşısı elimizde olacak İYİ Parti'de Ümit Özdağ'dan sonra yeni kriz! İstifa eden İsmail Ok: Sarosçu Hasan Seymen, Biden ile görüştü İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı