İl Özel İdaresi, Çiftçinin Suyu Tasarruflu Kullanması İçin Proje Geliştirdi - Son Dakika

İl Özel İdaresi, Çiftçinin Suyu Tasarruflu Kullanması İçin Proje Geliştirdi

17.05.2011 12:50
İl Özel İdaresi, Çiftçinin Suyu Tasarruflu Kullanması İçin Proje Geliştirdi, System.String[]

Trakya Kalkınma Ajansı, hibe destekleri çerçevesinde Tekirdağ İl Özel İdaresi ile damlama sulama projesi geliştirdi.

Trakya Kalkınma Ajansı, hibe destekleri çerçevesinde Tekirdağ İl Özel İdaresi ile damlama sulama projesi geliştirdi. Projeye ilişkin bilgi veren Tekirdağ Vali Yardımcısı ve Özel İdare Genel Sekreter Vekili Mustafa Masatlı, ildeki sulama altyapısının işlevini yitirdiğini, su kayıplarının arttığını belirterek altyapının yenilenmesi gerektiğine işaret etti. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün'ün de katıldığı toplantıda uygulamaya konulacak yeni projeye ilişkin bilgi veren Masatlı, suya olan ihtiyacın özellikle tarım sektöründe giderek arttığına işaret etti. Masatlı, "Bu yüzden suyun en tasarruflu şekilde kullanılması lazım. Bunun için sulama ve su iletim randımanlarının en yüksek olduğu, erozyonun minimum olduğu yeni ve modern toplu/yağmurlama sulama tesislerinin kurulması amaçlanmıştır. " dedi.

Yeni projenin ilk başta Hayrabolu'nun Karayahşi köyü ile Malkara'nın Küçükhıdır köyünde uygulamaya konulacağını belirten Masatlı, "Böylece, kuruda ikili münavebeden vaz geçilerek tarıma sanayii, yem bitkileri ve sebze bitkileri tarımı gerçekleştirilerek ürün çeşitliliği ve çoklu munavebe imkanı sağlanarak birim alanından yüksek bir gelire ulaşılması mümkün olacak. Yem bitkilerinin üretimi ile beraber hayvancılık da gelişerek, tarıma artı bir değer kazandıracaktır. Ülkede ve bölgede ekonomik ve sosyo-kültürel gelişmişlik düzeyi yükselerek köyden şehre göç durdurulacaktır. Ayrıca, küresel ısınma sonucu yağış recmi hem miktar, hem de aylara dağılımı düzensiz bir hal almıştır bunun sonucunda da çekilen su kıtlığının suyun tasarruflu kullanıldığı bu projeler sayesinde riskler bertaraf edilecektir. " şeklinde konuştu.

İl Özel İdaresi, Çiftçinin Suyu Tasarruflu Kullanması İçin Proje Geliştirdi
İl Özel İdaresi, Çiftçinin Suyu Tasarruflu Kullanması İçin Proje Geliştirdi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel İl Özel İdaresi, Çiftçinin Suyu Tasarruflu Kullanması İçin Proje Geliştirdi - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Pfizer/BioNTech aşısı İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyon türüne karşı etkili oldu Gaziantep FK, teknik direktör Ricardo Sa Pinto ile sözleşme imzaladı Mesut Özil transferi için teşekkür etmek isteyen taraftar, Emre Belözoğlu'nun HGS borcunu ödedi Abdurrahman Dilipak koronavirüs aşılamasının durdurulması için mahkemeye başvurdu Cemiyet hayatının ünlü siması Kerem Dürüst, uyuşturucudan gözaltına alındı İstanbul'dan memleketleri Bitlis'e dönüp fabrika açan tekstilci iki kardeş 300 kişiye istihdam sağladı Erkek arkadaşının kalp krizinden öldüğünü öğrendi, hastanede kalbine sıktı Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Gündemde kısıtlamaların esnetilmesi ve aşılama uygulaması var