Son Dakika Haberleri: İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kaya: Hedefimiz İstanbul'da 30 Kişilik Sınıflar

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kaya: Hedefimiz İstanbul'da 30 Kişilik Sınıflar

8 yıl önce

İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul'da tekli eğitim ve 30 kişilik sınıflar hedeflediklerini söyledi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kaya: Hedefimiz İstanbul'da 30 Kişilik Sınıflar, System.String[]

İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul'da tekli eğitim ve 30 kişilik sınıflar hedeflediklerini söyledi.


Mimar ve Mühendisler Grubu, İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Topkapı'daki Eresin Otel'de yapılan toplantıya; Sabri Kaya'nın yanı sıra, Mimarlar Mühendisler Odası Başkanı Avni Çebi ve çok sayıda davetli katıldı.


Burada konuşma yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya İstanbul'da gerçekleştirdikleri yatırımlar hakkında bilgi verdi. Kaya, İl Özel İdaresi olarak bütçelerinin yüzde 40'ını eğitime ayırdıklarını söyledi. 2003 yılından sonra bin 224 okul, 28 bin 640 derslik bitirdiklerini dile getiren Kaya, "Bu çok önemli bir rakam. İyi anlaşılması açısından şu rakamları vermek istiyorum; Bolu ilinin toplam okul sayısı 140, Edirne ilinin toplam okul sayısı 140 ile 150 arasında değişiyor. Bizim 2003'ten bugüne kadar yaptığımız okul sayısı bin 224, derslik sayısı da 28 bin 640. 2003'te İstanbul'da derslik sayısı 40 bin civarındaydı. Biz 28 bin 640 derslik yaptık. Hedefimiz İstanbul'da tekli eğitim ve 30 kişilik sınıflar." diye konuştu.


İstanbul'a sağlık alanında da ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getiren Kaya, mevcut projeler hakkında bilgi verdi. Kaya şöyle konuştu: " Bahçelievler'deki fizik rehabilitasyon merkezini yıkıp tekrar yapacağız. Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesi mayıs ayında tamamlanacak. 330 yataklı bir hastane olarak inşa ediliyor. Poliklinik sayısı 32, ameliyathane sayısı 10 olacak. Sancaktepe Devlet Hastanesi 450 yataklı olarak inşa ediliyor. 2014 yılında bu hastanemizi tamamlamayı planlıyoruz. Esenler Devlet Hastanesi 225 yataklı, 17 bin 480 metrekare kapalı alanı olacak. Bu hastanemizi de 2014 yılında tamamlayacağız. Süleymaniye Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesi 52 odada çift kişi kalacak şekilde, 9 katlı ve 4 yoğun bakım odası olacak şekilde inşa ediliyor. Büyükçekmece Devlet Hastanesi 200 yataklı, poliklinik sayısı 64 olacak."


'HER İLÇEYE SAĞLIK KOMPLEKSİ YAPIYORUZ'


İstanbul'da her ilçeye bir sağlık kompleksi için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Kaya, "112 komuta merkezi ambulanslarla hastaneler arasına monte edilerek hizmetin en hızlı ve etkin verilmesi sağlanacak. Olaylara en yakın ambulans neredeyse o ambulans müdahale edecek. Bu sistem sayesinde her hangi bir olay meydana geldiğinde 3-5 dakika gibi kısa bir sürede ambulanslarımız olay yerine yetişiyor. Her ilçeye sağlık kompleksi yapıyoruz. Sağlık grup başkanlıkları yapıyoruz. Büyükçekmece, Avcılar, Güngören, Sarıyer Ferahevler bunlardan bir kısmı." şeklinde konuştu.


'İstanbul'UN SİLUETİNE SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM'


Mimarlar Mühendisler Odası Başkanı Avni Çebi ise, İstanbul'un siluetinin korunması gerektiğini dile getirdi. "İstanbul'un silueti bizim için çok önemli." diyen Çebi şu şekilde devam etti: "İstanbul'un silueti bizim için çok önemli. O siluete giren binalara karşı direkt bir tavrımız yok. Zaten mimar ve mühendisler olarak bizden böle bir şey beklenmesi mümkün değil. Ancak korunması gerekeni de koruyacağız. İstanbul'un silueti gerçekten dünyada hiçbir yere nasip olmayan bir siluettir. 1911'de Fransa'da Paris'te insanlar mimarlara şunu söylüyorlar; eğer bir siluet görmek istiyorsanız gidin İstanbul'un siluetini görün diyorlar. Dolayısıyla bu siluete sahip çıkmamız lazım. Bu bizim ve bizden sonraki nesillerin hakkı olan bir siluettir. Bu noktada bir algı bozulması, bir akıl tutulması yaşanmış durumdadır."

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 01:38 Kaynak: CHAEditörün hatası, Fatih Portakal'a özür üstüne özür diletti
PKK tarafından 4 yıl önce kaçırılan asker, ailesine mektup gönderdi Bebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası