İlahiyat Fakültesinde Okuyan Genç Yetenek - Son Dakika

İlahiyat Fakültesinde Okuyan Genç Yetenek

12.03.2018 17:21
İlahiyat Fakültesinde Okuyan Genç Yetenek, System.String[]

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyan Anadolu rock sanatçısı Harun Kaşlı (24), müzik piyasasında özgün tarzı ve sesiyle umut vaat ediyor.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okuyan Anadolu rock sanatçısı Harun Kaşlı (24), müzik piyasasında özgün tarzı ve sesiyle umut vaat ediyor. Slow rock tarzı müziği tasavvuf musikisiyle ile birleştirerek çizgisini oluşturan Kaşlı, sponsor desteği bulduğunda bir albüm hazırlamak istiyor.

"Türk ve Batı müziğini birleştiriyorum"

Bestelerleriyle piyasaya adım atmak isteyen Harun Kaşlı, "Bunun için kayıtları aldım. Sponsor temin ettiğimde bir albümle sevenlerimin karşısına çıkmak istiyorum" dedi.

Müzik kariyerinde TRT 1 için 'Demedim mi ?' adlı ilahinin klibini çektiğini ve TV8'de'deki ses yarışmasında çeyrek finale kadar yükseldiğine dikkat çeken Kaşlı, "Müzikte 'Türk ve Batı' ayrımı yapmıyorum. Müziğin gerçekten evrensel bir dil olduğuna inanıyorum. Yabancı bir soft parçayı dinlediğimizde de duygulanıyoruz. Ancak Türk ve Batı müziğinin kendi içinde teorileri ayrıdır. Ben bunları birleştirebildiğimi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda bir şarkı çaldığında 'Bu Harun Kaşlı' denileceğine inanıyorum" diye konuştu.

"İstediğim çıkışı yakalayamadım"

Adana'da fakülte eğitiminin yanında bazı mekanlarda konserler verdiğini dile getiren Kaşlı, henüz istediği çıkışı tutturamadığına işaret etti. Bundan sonrası için gelebilecek konser tekliflerine de açık olduğunu ifade eden Kaşlı, Adana Erkek Lisesi'nden 36 yıl önce mezun olan öğrenciler için düzenlenen organizasyona kendisini davet eden İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü'ye teşekkür etti.

"Müzik eğitiminden ücret almıyorum"

Kaşlı, müzik dünyasında daha iyi bir yere gelmek için çabalayacağını anlatarak, şöyle devam etti:

"Ülkemizde sanatçıların hak ettiği değeri bulduğuna inanmıyorum. Örneğin; Türk Halk Müziği'nin önemli ismi Neşet Ertaş'ın izlenme sayısı iki milyon iken, çok saçma bir şarkıyı yüz milyon kişi dinleyebiliyor. Bence empoze edilmesi gereken asıl düşünce sanatın değerli olduğudur. Sanat bütün insanlık içindir. Bestelerimi de bu bakış açısına göre hazırlıyorum. Bestelerimin arka planda enstrümanlarını kendim çalıyorum. Son olarak Sanatçı Feridun Düzağaç ile bir programda buluşmuştuk. Bestelerim çok hoşuna gitti. Düzağaç'ın 'Tarzın konusunda kararsız kaldım. Bu senin tarzın' demesi benim için çok değerli oldu. Üniversitede yaklaşık 40 öğrenciye ücretsiz şan, gitar, ney ve bağlama eğitimleri veriyorum. Bundan sonra da bu kurs taleplerine karşılık vermeye çalışacağım. Kimseden para talep etmiyorum; çünkü duyguların satılık olmadığına inanıyorum."

"Notalar gönül dilinin alfabesidir"

Yaptığı müzik tarzının okuduğu bölümle ilişkilendirmeyenlere karşı hoşgörülü ve bu eleştirilere açık olduğunun altını Harun Kaşlı, "Sonradan Müslüman olup Yusuf İslam ismini alan Cat Stevens'de bir rock sanatçısıdır. Stevens, Müslüman olduktan sonra da müzik tarzını sürdüren bir isimdir. İlahiyat Fakültesi teoloji alanıdır. Sadece akademi olarak görülmelidir. Böyle düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Yaşayıp yaşamamak kişinin vicdanına kalmıştır. Elbette icra ettiğim müzik ile ilahiyatçı olmamdan insanlar çok şaşırıyor. Ben onlara, 'Müzik ruhun gıdasıdır. Kur'an-ı Kerim'de bir makam ile okunuyor' cevabını veriyorum. İslam dünyasının ünlü alimlerinden El- Kındi, 'Kainatta sema eden bir musiki vardır. Bunu duymak Allah rızasına kazanmaktır' der. Notalar gönül dilinin alfabesidir" ifadelerini kullandı. - ADANA

İlahiyat Fakültesinde Okuyan Genç Yetenek
İlahiyat Fakültesinde Okuyan Genç Yetenek

Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam İlahiyat Fakültesinde Okuyan Genç Yetenek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı