İLBER ORTAYLI TRAKYA'YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR - Son Dakika

İLBER ORTAYLI TRAKYA'YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR

16.11.2022 10:05

TARİHÇİ Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felakette olabilir.

TARİHÇİ Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felakette olabilir. Yani garantisi yok. Karar vermek zorundasınız. ya sanayi, ya ziraat" dedi.

Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği (KEYİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda Yunanistan'ın Selanik şehrinde katılacağı etkinlik öncesi Edirne'nin Keşan ilçesinde düzenlenen programa katıldı.

Prof. Dr. Ortaylı, Trakya'nın sanayileşmesi ve ekonomideki yeri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felakette olabilir. Yani garantisi yok. Karar vermek zorundasınız. ya sanayi, ya ziraat. Fevzi Çakmak gibi düşünecek değilim. Ona kalsa burada bir tane baca bile yaptırtmazdı, Genelkurmay başkanı olarak. Çünkü düşman gelir, alır diye. Fakat tabi bu da bir mesele değil. Memleket yolsuz kalıyor, ulaşımsız kalıyor nitekim Çakmak hakkında en hafif bir manevrada bile harbe girmiş kadar adam öldü. Hiç savaşmadan. Trakya'nın bu zenginliği, organizasyonu, üniversitelerinin gelişmesi, Tekirdağ'ın patlaması, hastanesi birçok hastaneden iyi. Bunlarda sanayinin payı var. Onun getirdiği zenginlik, onun getirdiği görgü, onun getirdiği organizasyon ama bir şeyi de unutmayın burası imparatorluğu besleyen bir ziraat bölgesi. İnsaflı olmak zorundasınız. Başka yerlere çıkın artık. Deniz kıyılarından, Trakya'dan uzak yerlere gitmenizi istirham ederim. Anadolu sanayi bekliyor. Sanayi kurmadığımız takdirde herifler tabiatı istismar ediyorlar. Su kaynaklarını kontrolsüz bir şekilde Konya Ovası'nda olduğu gibi. O da bizim felaketimiz olacak. Bu memleket ekmeğini ya kendine verir veyahut da vermez. Sürünürüz. Onu da sizin muhakemenize bırakıyorum. Boş insanların, ekip biçmeyen veya tezgah kullanmayan adamların çevreci laflarının bir şey getireceğini, bir ciddi teklif yaratacağına inanmıyorum. Çalışan adam bilir neyin ne olduğunu. Üreten adam bilir. Muhakemenizi insafla, adil bir hakim gibi yaparsanız memleket kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Bir memlekette çevreyle, tarımla, sanayinin dengesine hipiler karar vermez. Bunu yine çiftçilerin, sanayicilerin ve ciddi tüketicilerin kendilerini düşünmesi lazım. O bakımdan sorunların, problemlerin karşısında muarız olarak değil taraf olarak yer alın. Bu miras kavgası değil. Mirasın kendi aileniz olduğunu, kendi ailenizin içinde kalacağını, kalması gerektiğini hesaplayarak münazaaları halletmek lazım" dedi.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Yunanistan'a kaçmak isteyen FETÖ şüphelisi eski yarbay yakalandı (2) Yunanistan'a kaçmak isteyen FETÖ şüphelisi eski yarbay yakalandı (2) Yunanistan sınırında yakalanan FETÖ şüphelisi gözaltına alındı Yunanistan sınırında yakalanan FETÖ şüphelisi gözaltına alındı Depremde hayatını kaybedenler için Trakya'da hatıra ormanları oluşturuldu Depremde hayatını kaybedenler için Trakya'da hatıra ormanları oluşturuldu

Son Dakika Güncel İLBER ORTAYLI TRAKYA'YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR - Son Dakika


Advertisement