İletişim Başkanı Altun: Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ana gündem maddesi göç yönetimi konusuydu - Son Dakika

İletişim Başkanı Altun: Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ana gündem maddesi göç yönetimi konusuydu

24.05.2022 19:39
İletişim Başkanı Altun: Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ana gündem maddesi göç yönetimi konusuydu

Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, zirvenin ana gündem maddesinin Türkiye'nin göç yönetimi konusu olduğunu aktardı. Altun, ülkelerine geri dönen Suriyeli sayısının 500 bini geçtiğine dair değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin evine döneceğinin altının çizildiğini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde saat 14.00'te başlayan YİK toplantısı sona erdi. Toplantıya ilişkin açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kurul üyelerinin Türkiye'nin göç yönetimini ve çeşitli statülerde Türkiye'de bulunan yabancılara dair konuların ele alındığını aktardı.

"TÜRKİYE'NİN GÖÇ YÖNETİMİ VE YABANCILARA DAİR KONULAR ELE ALINDI"

Altun, yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Kurul üyeleri, Türkiye'nin göç yönetimi ve çeşitli statülerle ülkede bulunan yabancılara dair konuları ele almışlardır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir sunum yaptığı toplantıda, Kurul üyeleri, göç yönetimi konusundaki mevcut düzenlemeler ve uygulamalar üzerine fikir teatisinde bulunmuşlardır" ifadelerini kaydetti.

İletişim Başkanı Altun: Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ana gündem maddesi göç yönetimi konusuydu
İletişim Başkanı Fahrettin Altun.

"SURİYELİLERİN GÜVENLİ DÖNÜŞLERİNİ SAĞLAYACAK GÖRÜŞLER DİLE GETİRİLDİ"

Altun, toplantıda Türkiye'deki Suriyelilerin ülkelerine dönüşleriyle ilgili görüşlerin de konuşulduğunu aktararak, açıklamasında şunları dile getirdi; "Kurul üyeleri, entegrasyon politikalarının yanı sıra Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönüşlerini sağlayacak gelişmelere dair görüşlerini dile getirmişlerdir. Kurul üyeleri ayrıca yabancı düşmanlığı üzerinden siyasi rant ve provokasyon yürütülmesinin önüne geçecek adımları da değerlendirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Türkiye'nin tarih boyunca olduğu gibi bugün de sınırlarına dayanan ve bir şekilde topraklarına sığınan hiçbir mazluma, mağdura sırtını dönmediğini ifade etmiştir. Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin güvenli hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Sayın Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde uluslararası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin evlerine dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız medeniyetimiz, inancımız, kültürümüz ve değerlerimizde yeri olmayan yabancı düşmanlığına milletimizin ve devletimizin asla izin veremeyeceğini ifade etmiştir."

YORUMLAR
500
Yabancı uyruklu 107 göçmen, Malatya'dan sınır dışı edildi Yabancı uyruklu 107 göçmen, Malatya'dan sınır dışı edildi Göç sempozyumu tamamlandı Göç sempozyumu tamamlandı İletişim Başkanı Altun: Ege'de gerginlik yaratmanın kimseye faydası yok İletişim Başkanı Altun: Ege'de gerginlik yaratmanın kimseye faydası yok
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İletişim Başkanı Altun: Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ana gündem maddesi göç yönetimi konusuydu - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement