'İlk Türkçe Tiyatro Eseri Venedik'te Ermeni Rahipler Tarafından Yazıldı' - Son Dakika

'İlk Türkçe Tiyatro Eseri Venedik'te Ermeni Rahipler Tarafından Yazıldı'

18.12.2012 17:59
'İlk Türkçe Tiyatro Eseri Venedik'te Ermeni Rahipler Tarafından Yazıldı', System.String[]

Türk edebiyat tarihinde modern tarzda yazılan ilk tiyatro eserin Şair Evlenmesi olduğu tüm edebiyatçıların ortak görüşü.

Türk edebiyat tarihinde modern tarzda yazılan ilk tiyatro eserin Şair Evlenmesi olduğu tüm edebiyatçıların ortak görüşü. Ancak, Ermeni yazar Yervant Baret Manok, yarın piyasaya çıkacak olan 'Doğu ile Batı Arasında San Lazzaro Sahnesi' isimli kitabında bu gerçekliği değiştirme niyetinde. Yazara göre modern tarzda ilk Türkçe tiyatro eseri Venedik'te yaşayan Ermeni rahipler tarafından yazıldı ve oynandı.

'Doğu ile Batı Arasında San Lazzaro Sahnesi' isimli kitap, Paris'te yaşayan, Venedik Ca' Foscari Üniversitesinde 25 yıldır hocalık yapan Ermeni araştırmacı yazar Yervant Baret Manok tarafından kaleme alındı. BGST yayınlarının yarına satışa sunacağı kitabın konusu bir hayli ilginç. 18. Yüzyılın ortalarında Osmanlıdan Venedik'e giden Ermeni rahiplerin, orada ilk Türkçe tiyatro eserlerini yazdıkları ve 'Venedik Karnavalı' adlı sanat şölenlerinde sahneledikleri anlatılıyor. O dönem artan milliyetçilik kavramının, bu eserlerin yok sayılmasına neden olduğunun belirtildiği kitapta, İlk Türk tiyatro Eserinin 'Şair Evlenmesi' olarak kabul edilmesine eleştirel bakışla yaklaşılıyor. Eserde ayrıca,

o döneme ait 'Hasan Kadı yev Hırya Avram', 'Hırya Tellal yev Mehemmed Çelebi' ve 'Bekri Musdafayi Nıgarakirı' isimli 3 Türkçe tiyatro oyununa da yer verilmiş.

RAHİPLERİN HEPSİ OSMANLI TOPRAKLARINDA DOĞUP BÜYÜMÜŞ ERMENİLER

Kitapta rahiplerin büyük kısmının İstanbul'da ya da Osmanlı İmparatorluğunun diğer şehirlerinde doğduğu belirtiliyor. Kitabın yazarı Manuk'a göre rahipler Osmanlı İmparatorluğunu ana vatanları olarak görüyor. Kitapta ayrıca, 'Rahiplerin büyük çoğunluğunun Osmanlı vatandaşı olması ve Ermenilere gösterilen iyi muamelenin neticesi olarak sergilenen Ermenice veya Türkçe oyunlarda Osmanlı padişahlarını veya hükümetlerini açıkça eleştirmekten kaçındıkları ve imparatorluk idaresiyle iyi ilişkiler kurmaya çalıştıkları ifade ediliyor.

Yarın satışa çıkacak kitabın tanımı ve imza günü bugün 18.30'da Boğaziçi Üniversitesi Özger Arnas Salonu'nda (Kırmızı Salon) yapılacak.

Kitaba dair bir diğer etkinlik yarın 19.30'da Cezayir toplantı salonunda yapılacak. - İSTANBUL

'İlk Türkçe Tiyatro Eseri Venedik'te Ermeni Rahipler Tarafından Yazıldı'

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 'İlk Türkçe Tiyatro Eseri Venedik'te Ermeni Rahipler Tarafından Yazıldı' - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili misilleme mesajı: Cevabımızı sahada da vereceğiz Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Arınç'ın istifa metninde dikkat çeken ifadeler var: Yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara ihtiyaç var