İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: Herkes Rızkını Yer - Son Dakika

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: Herkes Rızkını Yer

02.01.2012 14:20
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: Herkes Rızkını Yer, System.String[]

Samsun'un İlkadım ilçesinde esnafın Halk Ekmek Fabrikası büfelerine karşı çıkması üzerine Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, hizmetin halkın çıkarları için yapıldığını, herkesin kendi rızkını yiyeceğini söyledi.15 Ocak'ta hizmete sokulması düşünülen Halk Ekmek Fabrikası ile hiç kimsenin rızkıyla oynamak gibi bir düşünce içinde olmadıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, diğer büyük illerdeki halk ekmek modelinin aynısını Samsun'da uygulayacaklarını kaydetti.

Samsun'un İlkadım ilçesinde esnafın Halk Ekmek Fabrikası büfelerine karşı çıkması üzerine Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, hizmetin halkın çıkarları için yapıldığını, herkesin kendi rızkını yiyeceğini söyledi.

15 Ocak'ta hizmete sokulması düşünülen Halk Ekmek Fabrikası ile hiç kimsenin rızkıyla oynamak gibi bir düşünce içinde olmadıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, diğer büyük illerdeki halk ekmek modelinin aynısını Samsun'da uygulayacaklarını kaydetti. Amaçlarının halka temiz, sağlıklı ve güvenilir ekmek yedirmek olduğunu belirten Başkan Demirtaş, "Bizim belediye olarak halk ekmeğe bakış açımız şöyle: Kar etmekten ziyade insanlara temiz ortamlarda üretilmiş sağlıklı ekmek yedirmektir. Belediye bir ticarethane değil, para kazanma gibi bir derdimiz yok. Halka sağlıklı ekmek yedirmek için bazı fiziki şartların oluşması lazımdı. Bu kapsamda bu projeyi yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkarak bir firmaya verdik. İhaleyi alan sıradan bir firma değil çok güçlü, Türkiye'de ses getirecek önemli bir şirket. Biz bu ihaleyi vermeden, Türkiye'deki diğer modellerin hepsini inceledik. Halk ekmek İstanbul'dan Van'a kadar yaklaşık 15 ilde yapılan ve kabul görmüş bir uygulama. Biz bu işe başlamadan önce ilk olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi'yle görüşmeler yaptık. Onlara 'eğer sizin bu işle ilgili bir projeniz varsa biz yapmayalım' dedik. Onlar da bu işle ilgili bir düşünceleri olmadığını söyleyince biz bu konuda çalışmalara başladık." dedi.

İHTİYACIN DÖRTTE BİRİNİ ÜRETECEĞİZ

Projenin hayata geçmesiyle fırıncıların, 'biz ekmek satamayacağız, aç kalacağız' türünden söylemlerde bulunmaya başladıklarını vurgulayan Demirtaş, hedeflerinin Samsun'un ihtiyacı olan günlük tüketim miktarı olan yaklaşık bir milyon ekmeğin sadece dörtte birini üreteceklerini kaydetti. Bu yöntemin tüm halk ekmek fabrikası olan illerde böyle uygulandığını ifade eden Necattin Demirtaş, "İstanbul, Ankara ve Van gibi illerdeki fırıncılar aç kalmadığına göre burada da böyle bir şey söz konusu olmaz. Öte yandan ben işletme fakültesi mezunuyum, almadan vermenin sadece Allah'a ait olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple her şeyin kar ve zararı hesap edilir. Ben milletin parasını alıp sonuçlarını bilmeden piyangoya yatırır gibi oraya yatırmam. Kesinlikle zararına olacak bir işe girmem ve taraf da olmam. Bununla birlikte biz burada çok kazanma peşinde değiliz, bir ekmeğin maliyeti hesaplanacak, cüz-i bir kar oranıyla halkın satışına sunulacak. İlçemizdeki muhtaçlara fabrikamız günde 5 bin ekmeği ücretsiz dağıtacak. Belediye burayı ihaleye veriyor, ancak kontrol etme yetkisi yine belediyede olacak. Biz aslında tam anlamıyla bu işin içinde olmayacağız, biz kira gelirimizi alacağız, ekmeğin hijyenikliğini, fiyatlarını kontrol edeceğiz. Ortak karar olmadan kafasına göre fiyat belirleyemeyecek, zararı da, karı da o firma edecek." diye konuştu.

60 BÜFE KONULACAK

Ekmeklerin satışının yapılacağı büfelerin ilçe merkezine konulma aşamasında bazı sıkıntılar ile karşılaştıklarını kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Demirtaş, "Büfelerle ilgili şikayetler var. Belediye halk ekmek büfelerini, 'bakkalın, marketin, fırının diğer işletmelerin yanına koydu' diyorlar. Kimse kendi yanına bu büfelerin konulmasını istemiyor, sebep olarak da kendine rakip olacağını düşünüyor. Buralar kamuya ait yerler, biz de 60 büfe koyma sözü verdik firmaya, bunlar bir yerlere konulacak. Ama büfeleri fırınların yakınına koymamaya büyük önem gösteriyoruz. Biz burada esnafımızı tabii ki düşüneceğiz, ama halkımızı da göz ardı edemeyiz. Herkes rızkını yer. Şimdi iki bakkalın yanına bir üçüncüsünün açılmaması gibi bir kaide var mı, yok. Herkes, ben belediyeye oy veriyorum, baskı yaparım, büfeyi kaldırtırım gibi düşünüyor ama biz burada halkımızı düşünüyoruz, o yüzden9 o taleplere sıcak bakmıyoruz." ifadelerini kullandı.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: Herkes Rızkını Yer
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: Herkes Rızkını Yer

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: Herkes Rızkını Yer - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Ankara'da yarından itibaren resmi anaokulu, anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretim uzaktan yapılacak Koronavirüsü yenen F.Bahçeli Enner Valencia, Türkiye'ye dönüyor Ayrılığı hazmedemedi! Eşi terk edince evini kurşunladığı kayınpederini, baklavayla zehirledi Kafasını kek makinesine kaptıran işçi hayatını kaybetti Roma kulübünün tesislerinde 15 adet bomba bulundu Bakan Pakdemirli: Adana'daki sulama projesi, 106 bin kişiye istihdam sağlayacak Kasiyere bıçak çekince kafasına turşu kavanozu yiyen gaspçı: Çalışanı tebrik edip kaçtım Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Ben Mercedes meraklısı, lüks yaşayan biri değilim