İllegal Sol Örgütler Bir Bir PYD'ye Katılıyor - Son Dakika

İllegal Sol Örgütler Bir Bir PYD'ye Katılıyor

13.07.2015 13:21

PYD'nin askeri kanadı YPG/YPJ'ye dünya genelinden katılım var; ancak asıl katılımların Türkiye'deki sol örgütlerden olduğu ortaya çıktı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) 11 Haziran tarihli raporunda, PYD'nin askerî kanadı YPG/YPJ'ye dünya genelinden katılımlar olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ama asıl katılımların Türkiye'deki sol örgütlerden olduğu ortaya çıktı.

Yıllardır fraksiyon kavgası yapan illegal sol örgütlenmeler, Kobani söz konusu olunca, geçmişi bir kenara bırakıp eylem birliği yaptı. Sol örgütleri Kobani'de birleştiren motivasyonun başında şüphesiz, IŞİD'in dünyaya servis ettiği vahşet görüntülerinin de payı var.

Türkiye'deki silahlı örgütlenmeler için Kobani, bir eğitim sahası haline geldi. Yüzlerce militan bölgeye giderek IŞİD'e karşı savaştı, ölenler, yaralananlar oldu. Bu örgütler cephede çekilen fotoğrafları da servis etmeyi ihmal etmedi.

SDP BUNLARDAN BİRİ

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi geleneğinden gelen bu örgütlenme, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) adı altında legal olarak örgütleniyordu. Ancak Kobani'ye militan göndererek PYD'nin Kürt devleti amacına hizmet ediyor.

PYD'YE EN BÜYÜK DESTEK MLKP'DEN

PYD'YE en büyük desteği, MLKP (Marksist-Leninist Komünist Partisi) verdi. MLKP adı altında Türkiye'de illegal alanda faaliyet gösteren örgütlenme, Ezilenlerin Sosyalist Partisi adı altında legal faaliyet yürütüyor. 1994 yılında kurulan illegal yapı MLKP, Kobani'de en fazla kayıp veren örgüt oldu. MLKP'den 4 militan öldü.

BİR DİĞER ÖRGÜT İSE TİKKO

Bölgede savaşan ve cepheden anlık fotoğraf geçen bir diğer örgütlenme ise MKP (Maoist Komünist Partisi) ile TKP/ML TİKKO'ydu (Partizan). Bu iki örgütlenme, 1968 kuşağından İbrahim Kaypakkaya'nın kurduğu TİKKO'nun devamı niteliğini taşıyor.

TKP'DEN DE YOĞUN BİR KATILIM OLDU

Bu örgütlerin yanında, yıllardır silahlı bir pratiği bulunmayan TKP Kıvılcım (Türkiye Komünist Partisi) üyesi bazı gençlerin inisiyatif alarak bölgeye gittiği biliniyor. Bölgeye giden bir başka yapı, Anarşistlerdi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde örgütlenen Anarşistler, Kobani'ye bireysel olarak gidip savaştı. 2009 yılında örgüt yöneticisi Orhan Yılmazkaya'nın öldürüldüğü Devrimci Karargâh da Kobani ile ilgili bir bildiri yayımlayarak YPG'ye destek verdiğini açıkladı.

TÜRKİYE AÇISINDAN BÜYÜK SIKINTI

Bu örgütler Kobani'de silahlı mücadele ve bomba eğitimi alıyor. Bu da Türkiye'de planlayacakları eylemlerde pratiklerini geliştirdikleri için daha başarılı olacakları anlamına geliyor. (Kaynak: Haber7)


İllegal Sol Örgütler Bir Bir PYD'ye Katılıyor

Son Dakika Güncel İllegal Sol Örgütler Bir Bir PYD'ye Katılıyor - Son Dakika

YORUMLAR (168)
  • kurdoglu muslihiddin: Vatan haini kominist kopekler isid size etek giydirip dansoz gibi oymatacak go home dediginiz sahibiniz amerika olmasa isid hepinizi keserdi Cevap Yaz 7 27 Yayından Kaldır
  • vatandas: Olmasaydi sasardim...al birini vur otekine..emin olun bizdeki teror avrupa ulkelerinde olsaydi insan haklari kitapta kalir en agir mudahaleyi yaparlardi... Cevap Yaz 3 4 Yayından Kaldır
  • İ.GÜZEL: Tarihi sorumluluklarini ve enternasyonasit gürevlerini yerine getiriyorlar.serkeftên serkeftên serkeftên Cevap Yaz 8 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Can kaybı yok, iki terörist etkisiz hale getirildi Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Fransa'da muhalefetten Macron eleştirisi: Erdoğan'a karşı kontrolünü kaybetti Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi