İmparator Claudius'un Zorlu İktidar Yılları - Son Dakika

İmparator Claudius'un Zorlu İktidar Yılları

09.03.2016 15:32
İmparator Claudius'un Zorlu İktidar Yılları

Robert Graves'in tarihi romanı Tanrı Claudius, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi'nden çıktı.

İngiliz edebiyatının usta kalemlerinden Robert Graves'in tarihi romanı Ben Claudius'tan sonra, devamı niteliğindeki Tanrı Claudius da Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi'nde yerini aldı.

Graves Ben Claudius'ta Augustus, Tiberius ve Caligula dönemlerini, Roma'nın dördüncü imparatoru Claudius tarafından yazılmış gibi anlatmıştı. Romanın sonunda, Claudius'u Caligula'nın öldürülmesinin ardından iradesi dışında imparator ilan edilmiş ve ne yapacağını bilemez bir durumda bırakmıştık. Graves, Tanrı Claudius'ta tam da bu noktadan hikâyesine devam ediyor.

Claudius bize şaşırtıcı ölçüde başarılı geçen iktidar dönemini, ordunun ve halkın sevgi ve sadakatini kazanarak Caligula'nın yol açtığı hasarı nasıl onardığını, çocukluk arkadaşı Yahudi Kralı Herodes Agrippa ile ilişkilerini, Britanya'yı istila edişini, atlattığı komplo ve ihanetleri anlatıyor.

Graves kitabın girişindeki notunda romanı yazarken başvurduğu klasik yazarları sıralarken, bir tür tarihsel otorite tarafından bütünüyle desteklenmeyen pek az olay anlattığını ve hiçbir karakteri uydurmadığını vurguluyor. Yazar, yer yer mizahi bir anlatımla ete kemiğe büründürdüğü Claudius'un kişisel öyküsü aracılığıyla Roma'nın skandallarla ve şiddetle dolu bir dönemini bütün canlılığı, ihtişamı ve çöküşüyle gözler önüne seriyor.

YORUMLAR
500
Galatasaray, Portekizli yıldız orta saha Sergio Oliveira'yı kadrosuna kattı Galatasaray, Portekizli yıldız orta saha Sergio Oliveira'yı kadrosuna kattı Galatasaray, Sergio Oliveira ile anlaştı Galatasaray, Sergio Oliveira ile anlaştı Sergio Oliveira, Galatasaray'da Sergio Oliveira, Galatasaray'da
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İmparator Claudius'un Zorlu İktidar Yılları - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement