İnci Ertuğrul'dan "Etkili ve Güzel Konuşma" Semineri - Son Dakika

İnci Ertuğrul'dan "Etkili ve Güzel Konuşma" Semineri

19.01.2012 10:43
İnci Ertuğrul'dan

Marmara Belediyeler Birliği'nin Eminönü'nde bulunan merkez binasında gerçekleştirilen eğitim programı çerçevesinde ünlü spiker İnci Ertuğrul, "Güzel ve Etkili Konuşma" semineri verdi.

Marmara Belediyeler Birliği'nin Eminönü'nde bulunan merkez binasında gerçekleştirilen eğitim programı çerçevesinde ünlü spiker İnci Ertuğrul, "Güzel ve Etkili Konuşma" semineri verdi.

İnci Ertuğrul tarafından verilen seminerde "Etkili ve Güzel Konuşma Sanatı" ana başlığıyla beden dili, topluluk önünde hitap ve diksiyon konuları anlatıldı. Seminere Marmara Belediyeler Birliği'ne üye belediyelerin personelleri katıldı. Doğru iletişim kurmanın önemine değinen ünlü spiker İnci Ertuğrul, "Kelimeye hak ettiği anlamları yüklemek lazım. Bir cümleye 'kelime' ile başlanıyorsa onunla devam edilmesi gerekir. Cümle içinde diğer bir anlamını 'sözcük' kelimesini kullanmamalıyız. Bir iş yerinde aynı

birimden beş kişi bir proje üzerinde çalışıyor. Herkes kendi projesini yapıyor. O projenin sunumunda kim daha etkili konuşur, iyi ifade ederse o başarılı olur" dedi.

Dillerin bulundukları coğrafyayla şekillendiğini vurgulayan Ertuğrul, "Diller yaşanan coğrafyanın yaşam koşullarıyla ortaya çıkıyor, şekilleniyor. Karadeniz Bölgesi'nde evler arası uzaklık olduğu için bölgenin insanları bağırarak konuşuyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde farklı dillerin etkisi ve özellikle Arapça'nın etkisiyle insanlar gırtlaktan konuşuyor. Belli bir yaştan sonra da gırtlaktan harfleri çıkaranlar kolayca bu özelliklerini değiştiremiyorlar" şeklinde konuştu.

Şapka işaretinin kaldırılmasının Türkçe'ye yapılan en büyük hakaret olduğunu belirten Ertuğrul, "Kar mıdır, kar mıdır?

Bunu ayıramayan genç neslimiz yetişiyor. Dışarıda çok gergin bir kuşak var. Kelimeleri kullanmadıkları için kendilerini ifade edemiyorlar. Bu yüzden gerilip saldırıyorlar. Çocuk aileden ne görüyorsa onu taklit ediyor. Ailede kibrit yerine kiprit deniliyorsa çocukta onu öyle söylüyor" diye konuştu.

Televizyonun dil üzerinde ciddi kayıplara neden olduğunu da belirten Ertuğrul, "Reklamlar daha etkili olmak için kelimeleri yutuyor. Özellikle de kelime sonlarındaki 'r' harfi düşürülüyor" dedi.

Ertuğrul, doğru iletişim kurulmasının önemine dikkat çekerek, "Bence iletişimin en güzeli insanın gözünün içine bakılarak, ses tonunu duyarak yapılanın en güzel olduğunu düşünen biriyim hala. Ben güzel konuşmak istiyorsam, doğru konuşmak istiyorsam seçici olmalıyım. Kendimi filtrelemeliyim. Doğru olan neyse onu duyup, onu konuşup, çocuklarımıza onu aktaracağız" dedi.

Eğitim seminerine katılan Tuzla Belediyesi Basın Yayın personeli Osman Ağaoğlu, eğitimden memnun kaldığını belirterek, "Marmara Belediyeler Birliği'nin birçok eğitimine katıldım. Çok faydasını gördük. Eksikliklerimizi gördük, tamamladık. Yine bu eğitimde de çok değerli bir insanı, TRT spikeri İnci Ertuğrul hanımefendiyi konuşmacı olarak davet etmişler. Düzgün ve etkili konuşmayla ilgili bilgilendiriliyoruz. Çok güzel. Bunda da eksikliklerimizi görüp düzeltmeye çalışacağız" şeklinde konuştu.

Büyükçekmece Belediyesi Kütüphane Müdürü Fahrigül Arslan ise, "Marmara Belediyeler Birliği'nin hazırlamış olduğu bu etkinlikler belediyemiz personelleri için çok faydalı oluyor. Rutin olarak gündemdeki eğitimler bildiğimiz şeyleri daha güzel hayatımıza uygulamayı, ertelediğimiz şeyleri burada bir kez daha hatırlıyoruz" dedi. - İSTANBUL

İnci Ertuğrul'dan Etkili ve Güzel Konuşma Semineri

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İnci Ertuğrul'dan 'Etkili ve Güzel Konuşma' Semineri - Son Dakika


Son Dakika

Başakşehir, evinde Antalyaspor 5-1 mağlup etti Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin S-400'lerle ilgili sığındığı tek bahaneyi çürüttü: NATO sistemine entegre edilmeyecek Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Uçuruma yuvarlanan otomobil hurdaya döndü! Feci kazada anne ve kızı yaşamını yitirdi Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama