İnci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor - Son Dakika

İnci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor

20.05.2022 22:14

İnci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor Van Gölü'nde yaşayan ve yılın belli döneminde üremek için suyun akışının tersine adeta uçarak göç eden inci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor.

İnci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor

VAN - Van Gölü'nde yaşayan ve yılın belli döneminde üremek için suyun akışının tersine adeta uçarak göç eden inci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor.

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyundan çıkarak yumurtalarını bırakmak için akarsulara akın eden balıklar, aynı zamanda ziyaretçilerine de görsel şölen sunuyor . Van Gölü'nde yaşayan inci kefali balığı, 15 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında üreme dönemi olduğu için Van Gölü'nün sodalı ve tuzlu suyundan uzaklaşarak tatlı sulara doğru göç ediyor. Her yıl aynı tarihlerde milyonlarca balığın bu zorlu göçünün yoğun olarak görüldüğü Van'ın Erciş ilçesindeki Deli Çay'da, suyun akış yönünün tersine yüzen ve engelleri uçarak aşmaya çalışan balıklarla martıların görsel şovu izleyenleri büyülüyor.

"İnci kefalinin Van Gölü'ndeki 800 bin yıldır devam eden varlığının yegane temel unsuru başarılı bir üreme dönemi geçirmesidir"

Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Van Gölü'ndeki yaşayan inci kefalleri 29 Nisan tarihinden itibaren akarsulara girişi başladı. İnci kefalleri yaşamalarını Van Gölü'nde sürdürüyor fakat Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suları balığın üremesi için uygun değil. Bu sebepten dolayı üreme tarihleri olan 15 Nisan ve 15 Temmuz aylarında Van Gölü'nde yaşayan milyarlarca balık üremek için göle dökülen akarsulara göç ediyor. Burada üremesini gerçekleştirip tekrardan Van Gölü ve geri dönüyorlar. İnci kefalinin Van Gölü'ndeki 800 bin yıldır devam eden varlığının yegane temel unsuru başarılı bir üreme dönemi geçirmesidir" dedi.

"Ülkemizdeki iç sulardan avlanan yaklaşık 30 bin ton balığının her yıl 10 bin tonunu oluşturuyor"

Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, "İnci kefalinin ülkemizdeki iç sulardan avlanan yaklaşık 30 bin ton balığının her yıl 10 bin tonunu oluşturuyor. Yani ülkemizde önemli bir ekonomik değer. Balıkçılığın yanı sıra şu anda bulunduğumuz yer Erciş balık bendi ve binlerce insan buraya toplanmış vaziyette. Kimisi diğer şehirlerken, kimisi Van merkezden yüzlerce kilometre yol kat edip buraya gelmişler. Hepsi balığın muhteşem yolculuğunu görmek için. İnci kefali 20 santimetre boyunda ama hemen arkamızda göründüğü gibi 2 metrelik yani kendi boyunun 20 katındaki kayaları zıplayarak yukarıya geçiyor. ve vazgeçmeden bu yolculuğu sürdürüyor. Çünkü omuzlarında 800 bin yıllık bir devam etmenin yükü mevcut. Balık hepimizin balığa sahip çıkarsak gelecek nesillere aktaracağız bu görüntüleri gelecek nesildeki insanlar da görecek" dedi.

YORUMLAR
500
Van Gölü için yürüyen kadınlar Erciş'te Van Gölü için yürüyen kadınlar Erciş'te
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İnci kefalinin zorlu yolculuğu vatandaşlara görsel şölen sunuyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement