Son Dakika Haberleri: Mersin'in Mut ilçesinde incirde 5 bin ton rekolte bekleniyor! Kilosu 15 lira

Mersin'in Mut ilçesinde incirde 5 bin ton rekolte bekleniyor! Kilosu 15 lira

1 ay önce

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl incirde 5 bin ton rekolte bekleniyor. Mut inciri ilk hasadında kilosu 15 liradan alıcı buluyor.

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, kayısıdan sonra sofralık incir hasadının başladığını belirterek, 2019 yılı sezonunda iklim şartlarının incir için uygun geçtiğini belirtti.

Türkiye'de piyasaya erken incir sunabilecek Mut ilçesinden başka bir bölge olmadığını ifade eden Bayır, "İlçede yaklaşık bin 500 aile incirden elde ettikleri gelirle geçimlerini sürdürüyor. İncir çeşitlerimiz beyaz ve siyah olarak piyasada. Şırası, tadı, aroması ve kalitesi bakımından Mut inciri tercih sebebi. Bu yıl incirde kayıtlı ve kayıtsız toplam 6 bin dekar araziden 5 bin ton rekolte bekliyoruz" dedi.

KİLOSU 15 LİRA

Üretici İsmail Kaplan ise Mut incirinin tadı, aroması ve kalitesi bakımından rakipsiz olduğunu, bu yüzden ilk hasadında kilosunun 15 liradan alıcı bulduğunu söyledi.

Haber Yayın Tarihi: 20.07.2019 08:39 Kaynak: İHAEvlenen kardeşine 50 bin TL'lik telefon taktı
Arıcının bal testine tuttuğu ayılar, anzer balını tercih etti Serdar Ortaç'ın Chloe Loughnan'a evliliğinin devam etmesi için 500 bin TL teklif ettiği ortaya çıktı