Almanya, İncirlik Üssü İçin Sekiz Alternatif Belirledi - Son Dakika

Almanya, İncirlik Üssü İçin Sekiz Alternatif Belirledi

29.03.2017 10:28

Almanya'nın, Türk Hava Üssü İncirlik'e sekiz alternatif üs belirlediği öğrenildi. Alternatif üslerin üçü Kuveyt, üçü Ürdün, ikisi ise Kıbrıs'ta bulunuyor.

Almanya, İncirlik Üssü'ne alternatif bulma konusunda yürüttüğü çalışmaları tamamladı. İncirlik'te konuşlu Alman askerleri ve Tornado keşif uçakları için sekiz alternatif üs belirlendi.

TÜRK HAVA ÜSSÜ İNCİRLİĞE ALTERNATİF ARANIYOR

Sol Parti tarafından verilen soru önergesine verilen yanıtta,"Türk hava üssü İncirlik'e alternatif arayışları, Ürdün, Kuveyt ve Kıbrıs'ta askeri açıdan uygun alanlar bulunduğunu ortaya koydu" ifadeleri yer aldı. Die Welt gazetesinin bildirdiğine göre, İncirlik'e alternatif alanların üçü Kuveyt, üçü Ürdün, ikisi ise Kıbrıs'ta bulunuyor. Kıbrıs'taki alternatiflerin Akrotiri ve Baf üsleri olduğu belirtiliyor.

HÜKÜMET İSTEKSİZ

Hükümetin yanıtında "alternatif olarak belirlenen üsler konusunda, bu ülkelerle henüz bir görüşme yapılmadığı" bilgisi de yer alıyor. Hükümetin alternatif arayışı konusundaki çalışmasını "sadece alternatifleri listelemişler" diyerek eleştiren Sol Parti Milletvekili Jan van Aken, henüz bu ülkelerle görüşülmemiş olmasının, hükümetin İncirlik Üssü'ndeki askerleri başka bir yere çekme niyetinde olmadığını gösterdiğini söyledi.

SON ZİYARET 5 EKİM 2016

Hükümetin yanıtında, Federal Parlamento Savunma Komisyonu üyelerinin 5 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından, şu ana kadar Alman parlamenterlere yeni bir ziyaret izni verilmediğine dikkat çekiliyor.

''ALMAN ASKERLERİ TÜRKİYE'DEN DERHAL ÇEKİLMELİ''

Altı parlamenterin ziyaret başvurusuna ise, Türkiye tarafından henüz yanıt verilmediği de, Welt gazetesinin haberinde yer alan bilgiler arasında. İncirlik ve Konya üslerine Alman parlamenterlere ziyaret izni verilmemesini de eleştiren Sol Parti Milletvekili Jan van Aken, Alman askerlerin bu nedenle Türkiye'den derhal çekilmesi gerektiğini savundu.

İNCİRLİK'TE 250 ALMAN ASKERİ BULUNUYOR

Almanya'nın İncirlik'te IŞİD'e karşı mücadelede uluslararası koalisyona destek vermek amacıyla, Ocak 2016'dan bu tarafa 250 civarında askeri ve 6 adet Tornado keşif uçağı bulunuyor.

Almanya, İncirlik Üssü İçin Sekiz Alternatif Belirledi

Almanya, İncirlik Üssü İçin Sekiz Alternatif Belirledi
Almanya, İncirlik Üssü İçin Sekiz Alternatif Belirledi

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Almanya, İncirlik Üssü İçin Sekiz Alternatif Belirledi - Son Dakika


Son Dakika

Demirören Grubu, bankalarla pazarlığa oturdu! 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yapılandırmak istiyor 17:19 Demirören Grubu, bankalarla pazarlığa oturdu! 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yapılandırmak istiyor FETÖ'nün 100 milyon euroluk tazminat talebi kabul edilmedi 17:11 FETÖ'nün 100 milyon euroluk tazminat talebi kabul edilmedi 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı 17:03 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı
TEM'de gerçekleşen zincirleme kazada 9 araç birbirine girdi, 4 yaralı var 17:00 TEM'de gerçekleşen zincirleme kazada 9 araç birbirine girdi, 4 yaralı var Mersin'in 16:58 Mersin'in "ucuz ev cenneti" özelliğini tarihte kaldı! Bin lira olan kiralar 3 bin liraya kadar yükseldi TikTok'un sınırsız jeton gönderme açığını tespit eden Türk gençler, 20 bin dolarlık teklifi kabul etmedi 16:12 TikTok'un sınırsız jeton gönderme açığını tespit eden Türk gençler, 20 bin dolarlık teklifi kabul etmedi
Kürt sorunu tartışmalarına Selahattin Demirtaş da katıldı: Çözümün adresi TBMM'dir 15:46 Kürt sorunu tartışmalarına Selahattin Demirtaş da katıldı: Çözümün adresi TBMM'dir Sedat Peker hakkında 15:36 Sedat Peker hakkında "hakaret" ve "iftira" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istendi
Advertisement