İnegöl'de Eğitime 100 Milyon Liralık Yatırım - Son Dakika

İnegöl'de Eğitime 100 Milyon Liralık Yatırım

05.01.2012 11:20
İnegöl'de Eğitime 100 Milyon Liralık Yatırım, System.String[]

"Eğitime Yüzde 100 Destek" kampanyası kapsamında Bursa'nın İnegöl ilçesinde eğitime hayırseverlerin desteği 68 milyon 700 bin lirayı bulurken, devlet-vatandaş işbirliğiyle 8 milyon 700 bin, devlet tarafından da 22 milyon 600 bin liralık yatırım yapıldı.

"Eğitime Yüzde 100 Destek" kampanyası kapsamında Bursa'nın İnegöl ilçesinde eğitime hayırseverlerin desteği 68 milyon 700 bin lirayı bulurken, devlet-vatandaş işbirliğiyle 8 milyon 700 bin, devlet tarafından da 22 milyon 600 bin liralık yatırım yapıldı.

Destek veren hayırseverler arasında Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören'in de yer aldığı bildirildi.

İnegöl Kaymakamı Aziz İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İnegöl'ün çok hızlı büyüdüğünü ve nüfusunun çoğaldığını, buna paralel olarak eğitimde derslik ve personel ihtiyaçlarının da arttığını bildirdi.

Son 7-8 yıl içinde bu büyümeye paralel çok önemli gelişmeler yaşandığını anlatan İnci, şöyle konuştu:

"Fiziki şartlarda çok önemli iyileşmeler sağlandı. Bu anlamda 8 yıllık eğitim-öğretim Türkiye'de yürürlüğe girdikten sonra çok önemli eğitim binası çalışmaları, fiziki mekan çalışmaları yapıldı. Özellikle İnegöl bu anlamda bu projeden çok yararlandı. Son 7-8 yıl içinde İnegöl'de 40 ile 45 kişilik sınıflardan ortalama 32-33 gibi ortalama öğrenci sayısına gelindi. Bunun en önemli nedeni İnegöl'de 27 hayırseverimiz başta olmak üzere devlet tarafında da çok önemli yatırımların yapılmış olmasıdır."

İnci, "Eğitime Yüzde 100 Destek" kampanyası çerçevesinde, ilçede hayırsever iş adamları, İnegöl belediyesi ve belde belediyelerinin eğitime çok önemli destekler verdiklerini belirterek, "Bunun sonucunda da ilköğretim ve orta öğretim binaları olmak üzere, İnegöl'de 27 yeni eğitim öğretim binası yapıldı. Şu anda inşaatı devam eden okul ve derslikler var" dedi.

-Hayırseverlerden 68 milyon lira katkı-

Kaymakam İnci, 2003-2011 yılları arasında eğitime hayırseverlerin 68 milyon liralık katkı sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bunun yanında devlet vatandaş işbirliğiyle yani köy muhtarının öncülüğünde yapılan ya da köylü tarafından doğrudan eğitime katkı olarak yapılan yardımlar ve devletin tamamladığı binalar var. Bunlarda yaklaşık olarak 8 milyon 700 bin lira civarında. Bu iki rakamı topladığımızda, biz Türkiye'de birçok ilde dahi görülmeyecek büyük bir yatırım rakamına ulaşmış oluyoruz. Bunların yanında 22 milyon liralık bir devlet yatırımı var. Tabii ki, bu devlet yatırımıyla beraber biz 100 milyon liralık bir eğitim yatırımına ulaşmış bulunuyoruz. Bu çok önemli bir rakamdır, ama bizi en çok ilgilendiren bunun sonucudur."

İnegöl'de Fen ve Anadolu Liseleri ile Öğretmen Lisesi gibi çeşitli okulların bulunduğuna da değinen İnci, "Bunlar bizim, için çok önemli, ama bizim ayrıca özel müfredat uygulayan Tarım Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Spor Lisesi gibi yeni liselere ihtiyacımız var. Bunun yanında Turizm Meslek Lisesi gibi bir okula da ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

-26 hayırsever-

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de 11 Eylül 2003 tarihinde başlatılan "Eğitime Yüzde 100 Destek" kampanyası çerçevesinde İnegöl'den eğitime 100 milyon liralık yatırım yapılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Şahin, AK Parti hükümeti döneminde başlatılan bu uygulamada İnegöl olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Buna rağmen ilçemizde okul binası ihtiyacı bulunmaktadır ve gündemimizde yeni yapılması planlanan okullar mevcuttur. Ben inanıyorum ki, ilçemizde bu 26 hayırsever dışında birçok hayırsever eğitim kurumları yaptırmaya devam edecek. Biz İnegöllü hayırseverlere çok teşekkür ediyoruz. Umarım İnegöllü hayırseverlerin eğitime yaptığı bu destekler ülkemizin dört bir yanındaki iş adamlarını da harekete geçirir. Onlarda eğitim camiası için eğitim binaları yaptırır. Bugünleri düşünen buğday eksin, 10 yıl sonrasını düşünen ağaç diksin ama 100 yıl ve daha sonrasını düşünenler ise mutlaka eğitim faaliyetlerinin içinde olmalılar."

Bu arada, hayırseverler arasında Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören de yer alıyor. Demirören, İnegöl'deki Mesudiye Mahallesi'nde Cemil Sönmez İlköğretim Okulu bünyesinde anaokulu yaptırıyor.

- BURSA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İnegöl'de Eğitime 100 Milyon Liralık Yatırım - Son Dakika


Son Dakika

Manchester City'nin takımdan gönderdiği Jeremy Winsten, intihar etti Son Dakika! Hezimetin faturası ona kesildi: Ermenistan askeri istihbarat biriminin başkanı General Hovanes görevden alındı Dünyada sadece Tokat'ta çıkan milyonlarca yıllık taş, işlendikten sonra gramı 700 dolardan satılıyor Kocasına mesaj atan Özlem Parlu'nun üzerine yürüyen Selin Ciğerci'ye hapis istemiyle dava açıldı İnternetten satın aldığı sahte alkol nedeniyle 6 kez kalbi duran kadın hayatını kaybetti Korona tedavisi gören İmamoğlu'ndan metro müjdesi: 28 Ekim'de açılıyor, 10 gün ücretsiz olacak Muharrem İnce: Memleket Hareketi'nin kurucularını bir iki gün içinde açıklayacağım Son Dakika: Mersin Anamur'da orman yangını! 50 hane boşaltıldı, Mersin-Antalya karayolu kapatıldı