İngiliz Gazeteleri Gordon Brown'ın E-maillerini Gizlice Okumuş - Son Dakika

İngiliz Gazeteleri Gordon Brown'ın E-maillerini Gizlice Okumuş

02.01.2012 14:17
İngiliz Gazeteleri Gordon Brown'ın E-maillerini Gizlice Okumuş, System.String[]

İngiltere'nin önceki başbakanı Gordon Brown'ın e-maillerinin, maliye bakanı olduğu dönemde gizlice okunduğu ortaya çıktı.

İngiltere'nin önceki başbakanı Gordon Brown'ın e-maillerinin, maliye bakanı olduğu dönemde gizlice okunduğu ortaya çıktı.

Independent'in haberine göre, ülkedeki bazı gazeteler kiraladıkları bilgisayar korsanları yoluyla dönemin iktidar partisinin ikinci adamı Gordon Brown'ın mail hesaplarını elde ederek uzun bir süre gizlice takip etti.

Gazete, geçtiğimiz yıl ülke gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden "Murdoch telekulak skandalına" şimdi de devlet yöneticilerinin e-maillerinin gizlice okunmasının eklenmesinin İngiliz basınına büyük bir darbe vurabileceği yorumunu yaptı.

Haberde soruşturmayı yürüten polisin hangi gazetelerin bu işe karıştığı konusunda bilgi vermekten kaçındığı belirtilirken, binlerce kişiyi gizlice dinlediği ortaya çıkan Rupert Murdoch'ın İngiltere'deki gazetelerinin bu işin merkezinde yer almış olabileceği iddia edildi.

Murdoch'ın gazetelerinin çatı kuruluşu News International'dan (NI) yapılan açıklamada ise "Gordon Brwon'ın maillerini gizlice elde ettiklerine" yönelik iddiaların doğruyu yansıtmadığını savundu.

Murdoch'ın sahip olduğu The Sun tabloid gazetesinin, başbakanlık döneminde Gordon Brown'ın eşi ve çocuklarına ait hastane raporlarını gizlice elde ettiği ortaya çıkmış ve bunun üzerine Sun; Brown ve ailesinden özür dilemişti.

Independent editörü Oliver Wright, üst düzey siyasetçilerin bile internet ağlarına gizlice girilebilmesinin İngiltere'nin ciddi bir güvenlik açığı olduğunun bir göstergesi olduğunu savundu.

Kendi e-maillerinin güvenliğini sağlayamayan hükümetin iletişim içinde olduğu kişi ve kurumları riske attığını sözlerine ekleyen Wright, "Gazeteler iktidarın iki numaralı isminin maillerini okuyabiliyorsa, düşmanlarımız da rahatlıkla okuyabiliyordur." yorumunda bulundu.

1997-2007 yılları arasında 10 yıl süreyle maliye bakanı olarak görev yapan Gordon Brown, 2007 yılında Tony Blair'in ardından İşçi Partisi liderliğine ve başbakanlığa seçilerek 2010 yılına kadar bu görevlerini devam ettirmişti.

İngiliz Gazeteleri Gordon Brown'ın E-maillerini Gizlice Okumuş

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya İngiliz Gazeteleri Gordon Brown'ın E-maillerini Gizlice Okumuş - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı! Aliyev, Berde için intikam yemini etti Boşanmak istemeyen kadın, kocası ve akrabaları tarafından sokak ortasında dövüldü Sağlık çalışanları için siperlik üreten okul müdürü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Son Dakika! Ermenistan ordusu Berde şehir merkezini vurdu: 21 kişi yaşamını yitirdi