İngiliz Klasik Müzik Bestecisi John Tavener Öldü - Son Dakika

İngiliz Klasik Müzik Bestecisi John Tavener Öldü

12.11.2013 21:47
İngiliz Klasik Müzik Bestecisi John Tavener Öldü, System.String[]

Koro ve orkestra çalışmaları Batı'dan Doğu'ya dini yolculuğunu yansıtan, İngiliz klasik müzik bestecisi John Tavener öldü.

Koro ve orkestra çalışmaları Batı'dan Doğu'ya dini yolculuğunu yansıtan, İngiliz klasik müzik bestecisi John Tavener öldü.

Chester Music, ünlü bestecinin, İngiltere'nin güneyinde Child Okeford'daki evinde 69 yaşında hayata veda ettiğini açıkladı.

Londra'da doğup büyüyen, 1970'lerde Ortodoksluğu seçen ve Bizans makamlarıyla besteler yapan Tavener, 1968 yılında The Beatles grubunun yardımıyla "Balina ve Kelt Requemi (The Whale)" ile üne kavuştu.

Tavener'in, Galler Prensesi Diana'nın cenazesinde çalınan "Song for Athene" şarkısı da hafızalarda yer etti.

İngiliz edebiyatçı William Blake'in "The Lamb" şiirini 1982 yılında besteleyen Tavener'in bu çalışması da Noel şarkıları arasında yer aldı.

Küçük yaşta piyanist olmak isteyen, sonrasında bu sevdasından vazgeçerek Londra Kraliyet Müzik Akademisi'nde beste öğrenimi gören Tavener, genetik Marfan sendromu hastasıydı.

30 yaşındayken felç ve 1991 yılında aort kapağındaki sızıntı nedeniyle zor bir ameliyat geçiren Tavener, masumiyet arayışı içindeyken, Sufi müziğine, Kıpti ikonlara ve Kızılderili sanatına ilgi duydu.

ABD'deki 11 Eylül saldırılarından sonra birbiri ardına İslam mistisizminin simgelerini içeren ilahiler yazan ve  "Veil of the Temple" adlı eserinde Mevlana'dan alıntılar yapan Tavener, bir söyleşisinde "güzellik kavramını en belirgin şekilde gördüğü dinin İslam" olduğunu söyledi.

Allah'ın 99 ismini (Esma-ül Hüsna) bestelediği "Güzel İsimler" albümünü çıkaran Tavener, "birçok klasik müzikçiden daha yetenekli" bulduğu İzlandalı şarkıcı Bjork için de 2004 yılında "Prayer of the Heart" şarkısını yaptı.

John Tavener, Kraliçe Elizabeth'ten, müziğe hizmetlerinden ötürü 2000 yılında şovalye nişanı aldı. - Ankara

İngiliz Klasik Müzik Bestecisi John Tavener Öldü
İngiliz Klasik Müzik Bestecisi John Tavener Öldü

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat İngiliz Klasik Müzik Bestecisi John Tavener Öldü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kaza sonrası özür dilemek için aracından indi, başka bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti "Sayılar düşmezse yeni yasaklar gelecek" diyen Bakan Koca, masadaki üç alternatifi sıraladı Çin aşısı Türkiye'de yapılmaya başlandı! İlk gönüllü öğretmen anne ve kızı Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor Arkalarından gelip küçük kızı istismar etti! Avcılar'da Ukraynalı aileye taciz şoku kamerada İçişleri Bakanı Soylu, cinayete kurban giden kadın sayısını açıklayıp isyan etti: Erkeklere sesleniyorum, kendinize gelin! Çinli profesörden şok eden 'mikrodalga silahı' iddiası: Hint askerleri diri diri pişti Ferit Şahenk, İstanbul'un gözde AVM'si İstinyePark'taki hisselerini Katarlılara satıyor