İngiliz Sanatçılardan Cameron'a BBC'yi Koruyun Mektubu - Son Dakika

İngiliz Sanatçılardan Cameron'a BBC'yi Koruyun Mektubu

16.07.2015 01:06
İngiliz Sanatçılardan Cameron'a BBC'yi Koruyun Mektubu, System.String[]

İngiltere'nin önde gelen sanatçıları, Başbakan David Cameron'a mektup göndererek, İngiliz yayın kurumu BBC'ye kamu desteğinin sürdürülmesini istedi.

İngiltere'nin önde gelen sanatçıları, Başbakan David Cameron'a mektup göndererek, İngiliz yayın kurumu BBC'ye kamu desteğinin sürdürülmesini istedi.

İngiltere'de 29 sanatçı Başbakan David Cameron'a bir mektup göndererek, BBC'nin bütçesinde kesinti yapılmamasını talep etti. Aralarında James Bond filmlerinin ünlü oyuncuları Daniel Craig ve Judi Dench, Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling, komedyen Stephen Fry ve senaryo yazarın Richard Curtis'in de bulunduğu sanatçılar, devletin BBC'ye olan desteğinin sürmesi gerektiğini belirtti.

Mektupta, BBC'nin güçlü bir şekilde İngiliz yaşam şeklinin merkezinde olması gerektiği kaydedilerek, "Zayıflamış bir BBC, zayıflamış bir İngiltere demektir. BBC paha biçilmez bir kurumdur" değerlendirmesinde bulunuldu.

Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

"Tüm kurumların olduğu gibi BBC'nin de hataları var. Ancak BBC, güçlü bir yaratıcı güçtür. İngiltere'nin yaratıcı ekonomisi büyüyor ve görülmemiş bir başarı sergiliyor. BBC yaratıcı sektörlerimizin vitrini olarak bunun merkezinde yer almaktadır. İngiliz izleyiciler BBC'ye güveniyor ve seviyor, dünya da BBC'ye imrenerek bakıyor."

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, geçen hafta açıklanan bütçede yapılacak kesintilerden BBC'nin de pay alması gerektiğini söylemişti. Bütçe düzenlemeleri kapsamında 75 yaş üstü vatandaşların televizyon lisans ücretinin devlet yerine BBC tarafından karşılanması talep edilmişti.

Bu düzenlemenin hayata geçmesi durumunda BBC'nin lisans gelirlerinin yaklaşık 650 milyon sterlin azalabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, bu ay başında BBC Genel Müdürü Tony Hall, kurumun lisans gelirlerinin yaklaşık 150 milyon sterlin azalması nedeniyle binden fazla kişinin işine son verilmesinin planlandığını açıklamıştı.

Hall, işten çıkarmaların sonucunda kurumun yaklaşık 50 milyon sterlin tasarruf edeceğini belirterek, BBC'nin önünde oldukça "zor tercihlerin" olduğunu kaydetmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İngiliz Sanatçılardan Cameron'a BBC'yi Koruyun Mektubu - Son Dakika


Son Dakika

Ortaya çıkan fotoğraf sonrası Aykut Kocaman'ın Çukur'da rol alacağı iddia edildi İnce'nin kuracağı partinin ilk belediye başkanı Antalya'dan Ocakta unutulan düdüklü tencere patladı: 1 ölü, 1 yaralı ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilk görüşme gergin geçti YSK, toplam 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi! DEVA ve Gelecek partisi listede yer almadı Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü 7 binden fazla kişiyi 150 milyon TL dolandıran çete üyelerinden 19'u tutuklandı Cumhurbaşkanlığı'ndan makam aracı kararı! Türkiye yatırımından vazgeçen Volkswagen dönemi bitiyor