İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti - Son Dakika

İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti

27.11.2012 10:37
İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti, System.String[]

İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türk sanatçı, 22 yaşındaki Doğan Mehmet, sahneye çıktığı müzik festivalinde Türkçe şarkılarını İngilizler ile birlikte söyledi.

İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türk sanatçı, 22 yaşındaki Doğan Mehmet, sahneye çıktığı müzik festivalinde Türkçe şarkılarını İngilizler ile birlikte söyledi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 'London Remixed Müzik Festivali'nde 6 kişilik müzik grubu Boombox Karavan ile sahneye çıkan Doğan'a Türkçe şarkılarında İngilizler de eşlik etti. Doğan Mehmet, dinleyenlere 'Üsküdar'a Giderken', Kuzey Kıbrıs'ın ünlü 'Limasol Türküsü' ve 'Osman Ağa' türkülerini seslendirdi. Dans ederek Doğan'a eşlik edenler Barış Manço'nun 'Domates Biber Patlıcan' parçasını da Doğan ile birlikte söyledi. Genç şarkıcı dinleyenlere şarkının hikayesini anlatarak kendisine eşlik etmeleri için Türkçe sözcüklerini öğretti. Doğan, 1 saat sahnede kalırken, keman, darbuka, davul ve elektro sazını kullandı. 6 kişilik grubun eşlik ettiği İngiliz ve Türk halk müzikleriyle oluşturdukları performansı dinleyenler keyifli anlar geçirdi.

Doğan Mehmet, Türkiye'ye giderek, Türk müziğine yönelik anlayışını daha ileri taşımak istediğini söyledi. İngiltere'de doğup büyümesine rağmen Türkiye'nin özlemini çektiğini anlatan Doğan, çocukluğunda Türkçe şarkılarla büyüdüğünü belirterek bu dili iyi konuşamamasına rağmen dilini geliştirmek ve Türkçe müzik yapmak için bir süre Türkiye'de yaşamak istediğini söyledi. New Castle Üniversitesi'nde müzik öğrenimi gören Doğan, İstanbul'u ilk kez görmek için sabırsızlandığını belirterek, şöyle dedi:

"Grubum da, ben de Türkiye'de hiç sahneye çıkmadık. 2013'te konserler ve usta Türk müzisyenlerle işbirliği yapmak için oraya gitmeyi amaçlıyoruz. İngiltere'de harika bir hayran kitlemiz var ve Glastonbury gibi önde gelen festivallerde yer alma fırsatımız da oldu. Tüm dünyadan sanatçıları gösteri sunmak için davet edildiği bu festivale Türkiye'den ender olarak sanatçı davet ediliyor. Müzikle ilgili fikir alış verişi yanında ziyaretimiz kültür köprülerinin kurulmasına da katkıda bulunabilir. Saygın İngiltere festival çevresine katılabilmek güç olduğundan Türk sanatçıların bunu başarabilmelerine herhangi bir şekilde yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız."

İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti
İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti
İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İngilizler'e Türkçe Şarkı Söyletti - Son Dakika


Son Dakika

Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Bakan Albayrak'tan istihdam müjdesi: Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 5 bin personel alınacak Son Dakika: Yüz yüze eğitimde üçüncü aşamanın detayları belli oldu 15 yıldır komada olan prens, ilk kez elini oynattı Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Eşinden ayrılan şahıs bunalım geçirdi, sokağı birbirine kattı Tekstil işçisi kahvehane tuvaletinde bileğini keserek intihar etti Erdoğan'ın S-400 açıklamasının hemen ardından ABD'nin vize işlemlerini askıya alması dikkat çekti