Son Dakika Haberleri: İngilizler Sevgililerine Türk Karanfili Verdi

İngilizler Sevgililerine Türk Karanfili Verdi

11 gün önce

Türkiye'nin gül ve karanfil gibi Sevgililer Günü'nün vazgeçilmez hediyelerinden kesme çiçek ve süs bitkileri ihracatı geçen yıl sonu itibarıyla 85,5 milyon doları buldu.

İngilizler Sevgililerine Türk Karanfili Verdi, System.String[]
ERDAL ÇELİKEL - Türkiye'nin gül ve karanfil gibi Sevgililer Günü'nün vazgeçilmez hediyelerinden kesme çiçek ve süs bitkileri ihracatı geçen yıl sonu itibarıyla 85,5 milyon doları buldu.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yıl kesme çiçek ve süs bitkileri ihracatı 2016'ya göre yüzde 4,8 artış gösterdi.

Söz konusu ürün grubunda ihracat 85,5 milyon dolara yükselirken, dış satımda ilk sırayı 18 milyon dolarla Hollanda aldı. Hollanda'yı 11,7 milyon dolarla İngiltere 11,1 milyon dolarla Özbekistan takip etti.

İhracat verilerinin ayrıntılarına bakıldığında, toplam dış satım tutarının yüzde 32'sine karşılık gelen 27,4 milyon dolarlık bölümünü karanfil satışının oluşturduğu görüldü. En fazla karanfil ihracatı yapılan ülke 11,3 milyon dolarla İngiltere olurken, bu ülkeyi 10,4 milyon dolarla Hollanda, 2,2 milyon dolarla Romanya izledi.

Türkiye geçen yıl itibarıyla 6,3 milyon dolar tutarında buket yapmaya elverişli kesme çiçek, 457 bin dolarlık ise gül satışı gerçekleştirdi.

Geçen yıl sonu itibarıyla bu ürün grubunda en çok ihracat (bin dolar) yapılan ilk 5 ülke şöyle:

Ülke İhracat
Hollanda 18.083
İngiltere11.747
Özbekistan11.144
Almanya 8.573
Türkmenistan6.356
Genel Toplam85.510Survivor'da Soruyu Yanlış Anlayan Sahra, Verdiği Cevapla Rezil Oldu Devlet Sanatçısı Türkay Altay, Hayatını Kaybetti

Erdoğan'ın "Sefer Görev Emri Olanlar Hazır Olsun" Çıkışı Sonrası Binler, E-Devlet'e Akın Etti