Son Dakika Haberleri: İngiltere Başbakanı, Rusya'yı Seçimlere Müdahale Etmekle ve Siber Casuslukla Suçladı
BBC

İngiltere Başbakanı, Rusya'yı Seçimlere Müdahale Etmekle ve Siber Casuslukla Suçladı

3 gün önce

İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya'yı ülkesinde seçimlere müdahale etmekle ve siber casusluk faaliyetleri yürütmekle suçladı: Ne yaptığını biliyoruz, başarılı olamayacaksın.

İngiltere Başbakanı  Theresa May,  Rusya'ya karşı bugüne kadarki en sert suçlamasını yaptı. May,  Moskova yönetimini, ülkesinde seçimlere müdahale etmekle ve siber casusluk faaliyetleri yürütmekle suçladı: Ne yaptığını biliyoruz, başarılı olamayacaksın.

PUTİN'İ ÖZGÜR TOPLUMLARIN ALTINI OYMAKLA SUÇLADI

Londra'da iş dünyasının katıldığı bir akşam yemeğinde konuşan May,  Rusya'da  Vladimir Putin yönetiminin "özgür toplumların altını oymaya" çalıştığını söyledi.

İngiltere'de hafta sonunda bazı yayın organlarında çıkan haberlerde,  ABD'de başkanlık seçimleri kampanyasında faal olarak çalışan ve  Rusya'dan açılan  Twitter hesaplarının  İngiltere'nin  Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili referandum öncesinde ayrılıklı ve ırkçı mesajlar yaydığı öne sürülmüştü.


"YALAN HABERLER ÜRETİYORLAR"

Theresa May ise Rus yönetiminin "Batı'da uyumsuzluk tohumları atmak için yalan haberler ürettiğini" söyledi.

May,  İngiltere'nin  Rusya ile "sürekli bir çatışma" içinde olmak istemediğini ancak çıkarlarını da koruyacağını belirtti.

ABD'DE SORUŞTURMALAR SÜRÜYOR

ABD'de  Rusya'nın geçen yılki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde açılan soruşturmalar devam ediyor.  ABD Başkanı  Donald Trump ise  Rusya'nın müdahale etmediği yönünde  Putin'in yaptığı değerlendirmeleri ikna edici bulduğunu söylüyor.

ABD istihbarat örgütlerinin Ocak 2017'de hazırladıkları raporda, Rus hükümetinin en üst düzeyde seçim sonuçlarını ve seçmen kararını etkilemek için doğrudan müdahale ettiği belirtilmişti.

Bu müdahale için kullanılan taktikler eyalet seçim sistemlerinin hack'lenmesi, parti komiteleri ve siyasi stratejistlerinin bilgisayarlarına girilerek, buralardan bilgi sızdırılması ve sosyal medya ile web siteleri üzerinden  Demokrat Parti adayı  Hillary Clinton hakkında olumsuz,  Trump hakkında olumlu haberlerin yayılması olarak sıralanıyor.

BBC
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Cüneyt Çakır ve Ekibi, Dünya Kupasında Görev Yapacak ABD'den Türkiye'ye S-400 Resti: NATO Teknolojilerine Erişim Kısıtlanacak
Kalbiniz İçin Köpek Besleyin! Köpeği Olanlar Yüzde 36 Oranında Daha Uzun Yaşıyor 3 Saldırgan, Kaçırdıkları 14 Yaşındaki Kızı, 5 Günde 20 Erkeğe Sattı