İngiltere'de Başbakanlık Yarışı - Son Dakika

İngiltere'de Başbakanlık Yarışı

4 yıl önce

İngiltere'de boşalacak Başbakanlık koltuğu için aday olan eski Savunma Bakanı Liam Fox, yapılan oylamada en az desteği alarak, yarış dışı kaldı.

İngiltere'de Başbakanlık Yarışı, System.String[]

İngiltere'de boşalacak Başbakanlık koltuğu için aday olan eski Savunma Bakanı Liam Fox, yapılan oylamada en az desteği alarak, yarış dışı kaldı.


İktidardaki Muhafazakar Parti'nin 329 milletvekilinin bugün yaptıkları gizli oylamanın ilk turunda, Liam Fox 16 oy aldı. Böylece Fox, 5 aday arasında en az oyu alan kişi olarak liderlik yarışının dışında kaldı.


5 aday arasında en fazla oyu alan kişi ise 165 oyla İçişleri Bakanı Theresa May oldu. May'i 66 oyla bir diğer kadın aday olan Enerji Bakanı Yardımcısı Andrea Leadsom, 48 oyla Adalet Bakanı Michael Gove ve 34 oyla Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Stephen Crabb takip etti.


İki milletvekilinin desteğini alan her milletvekilinin adaylığını koyabildiği Muhafazakar Parti liderliği yarışında aday sayısı ikiye inene kadar oylama yenilenecek. İkinci oylama bu hafta perşembe günü, üçüncü oylama ise gelecek hafta salı günü yapılacak. Son aşamada ise en fazla desteği alan iki aday, parti üyelerinin posta yoluyla oy kullanacağı seçimde yarışacak. Muhafazakar Parti'nin ülke genelinde yaklaşık 150 bin üyesi bulunuyor. Üyelerin oylarının sayılmasıyla İngiltere'nin yeni Başbakanının 9 Eylül'de belli olması bekleniyor.


-Theresa May favori


Referandumdan önceki kampanya sürecinde ülkesinin AB'de kalmasına destek veren 59 yaşındaki İçişleri Bakanı Theresa May, Başbakanlık için en favori aday olarak görülüyor.


May seçilirse, Margaret Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden almış olacak. Disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher'a benzetilen Theresa May ile ilgili İngiliz basını "yeni Demir Leydi" değerlendirmesinde bulunuyor.


Birleşik Krallık'ta geçen ay yapılan referandumda halkın yüzde 52'sinin "AB'den çıkılması" yönünde oy kullanmasının ardından, 2010 yılından bu yana Başbakanlık koltuğunda bulunan ve ülkesinin AB içinde kalması için kampanya yürüten Muhafazakar Parti lideri David Cameron görevinden ayrılacağını açıklamıştı. Bu açıklamayla iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliği ve başbakanlık için yarış başlamıştı.


Adayların hepsi, referandumla ikiye bölünen Birleşik Krallık'ta tekrar birliği sağlama ve AB'den çıkış için Brüksel ile yürütülecek müzakerelerde ülke çıkarlarına en uygun anlaşmaya varma vaadinde bulunuyor.


Başbakanlık koltuğuna Theresa May veya Andrea Leadsom seçilirse, ülkede 26 yıl aradan sonra ilk kez bir kadın bu göreve gelmiş olacak.

Haber Yayın Tarihi: 05.07.2016 08:57 Kaynak: AASon Dakika

Bakan müjdeyi verdi! Hastalıktan ari işletme destek ödemeleri bugün başlıyor
Davutoğlu'nun tanıtım programında en çok ve en az kullandığı kelimeler dikkat çekti Karısını kendi yatağında başka bir adamla basan şahıs kurşun yağdırdı!