Son Dakika Haberleri: Bir Okul Teneffüslerde Konuşmayı Yasakladı, Ses Çıkaranlar Alıkonulacak
BBC

Bir Okul Teneffüslerde Konuşmayı Yasakladı, Ses Çıkaranlar Alıkonulacak

4 ay önce

İngiltere'de bir orta okul, öğrencilerine teneffüslerde konuşmayı ve her türlü ses çıkarmayı yasakladı. Yeni kurallara göre öğrenciler yalnızca restoran, yemek alanı ve sosyalleşme mekanında birbiriyle konuşabilecek.

İngiltere'nin Birmingham kentinde bir orta okul, öğrencilerine teneffüslerde konuşmayı ve her türlü ses çıkarmayı yasakladı. Kuralı çiğneyenler 20 dakikalığına alıkonulacak. Yeni kurallara göre öğrenciler yalnızca restoran, yemek alanı ve "sosyalleşme mekanında" birbiriyle konuşabilecek.

KARAR 5 KASIM'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Ninestiles adlı okul yönetiminin velilere gönderdiği mektupta öğrencilerin 5 Kasım'dan itibaren bina içinde hareket ederken herhangi bir ses çıkaramayacağı yer alıyor. Yeni kurallara göre öğrenciler yalnızca restoran, yemek alanı ve "sosyalleşme mekanında" birbiriyle konuşabilecek.

Bin 400 öğrencisi bulunan okul yönetimi koridorların nöbetçi öğretmenler tarafından denetleneceğini, konuşan öğrencilerin öğretmenler tarafından 20 dakikalığına alıkonulacağını duyurdu. Kural ihlalinin tekrarlanması durumunda öğrencilere verilen cezalar da artırılacak.

''ÖĞRENMEYE HAZIR OLACAKLAR''

Bazı veliler bu uygulamanın çocukları yabancılaştıracağını düşünüyor. Okul yönetimi ise bu sayede öğrencilerin "sakince ve öğrenmeye hazır" bir şekilde sınıflarına gideceğini savundu. Okul yöneticiliğini vekaleten yürüten eş müdürler Alex Hughes ve Andrea Stephens, öğrencilerin bütün gün bu kurala uymasının gerektiğini söyledi.

VELİLER ŞİKAYETÇİ

Adını gizli tutmak isteyen bir anne ise, kızının bu kural nedeniyle okula gitmek istemediğini, okulu hapishaneye benzettiğini söyleyerek "Bu kural benim kızım gibi çalışkan bir öğrenciyi bile yabancılaştırdıysa okul diğer öğrencilerle daha fazla problem yaşayacaktır." dedi.

BBCBabası Tarafından Dövülerek Öldürülen Mertcan'ın Karnesi Ortaya Çıktı Hakkında Soruşturma Başlatılan Müjdat Gezen: Kimin Kaçacağını Biliyorum Ama Söylemem

Son Dakika! Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş Hakkında Soruşturma Başlatıldı