İngiltere'de plastik pipet ve kulak temizleme çubuklarının satışı yasaklandı - Son Dakika
BBC

İngiltere'de plastik pipet ve kulak temizleme çubuklarının satışı yasaklandı

01.10.2020 06:27
İngiltere'de plastik pipet ve kulak temizleme çubuklarının satışı yasaklandı, System.String[]

İngiltere'de tek kullanımlık plastik pipet, kulak temizleme çubuğu ve kokteyl karıştırıcıların satışı ve dağıtımı bugünden itibaren yasak olacak. Tek kullanımlık pipetlerin kullanımı ABD'nin Seattle şehrinde de yasaklanmıştı.

İngiltere'de Mayıs 2019'da alınan yasak kararının Nisan 2020'de yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Fakat karar koronavirüs salgını nedeniyle 1 Ekim'e ertelenmişti. Çevre örgütleri uzun bir süredir, plastik yerine kağıt pipetlerin kullanılması çağrısını yapıyordu.

BAZI SÜPERMARKETLER YASAĞI BEKLEMEDİ

Yasak kararı tüm işletmeleri kapsarken; hastaneler, barlar ve restoranların engelli ya da özel ihtiyaçlı kişiler için plastik pipet bulundurması zorunlu olacak. Ülkede bazı süpermarket zincirleri, yasak yürürlüğe girmeden önce plastik pipet, pamuklu çubuk ve içki karıştırıcı satmayı durdurmuştu.

İngiltere'de plastik pipet ve kulak temizleme çubuklarının satışı yasaklandı

YASAKTAN ÖNCE ALINAN PLASTİKLER 1 YIL DAHA KULLANILABİLECEK

Öte yandan 1 Ekim'den önce alınmış plastik pipetler Nisan 2021'e kadar kullanılabilecek. Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Haziran 2019'da tek kullanımlık plastik genelgesini yayımlamış ve plastik bardak, çatal-kaşık, pipet, balon çubuğu ve kulak çubuklarını yasaklamıştı. Bazı sektör temsilcileri koronavirüs salgınında, sağlık ve hijyen kaygılarıyla yasağın kaldırılmasını talep etmiş ancak komisyon kararını değiştirmemişti.

İngiltere'de plastik pipet ve kulak temizleme çubuklarının satışı yasaklandı

Son Dakika Ekonomi İngiltere'de plastik pipet ve kulak temizleme çubuklarının satışı yasaklandı - Son Dakika Ekonomi

BBC
YORUMLAR (1)

Son Dakika

Son Dakika! Büyükçekmece'de düşen eğitim uçağını kullanan pilotaj öğrencisi hayatını kaybetti Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinop'ta S-400'lerin test edildiğini doğruladı İstanbul'daki toplantıya çağrılmayan İmamoğlu suskunluğunu bozdu: Büyük nezaketsizlik Son dakika: Kayseri'deki bombalı saldırının faili PKK'lı terörist Irak'ta yakalanıp Türkiye'ye getirildi Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca, İstanbul'daki pandemi toplantısına çağrılmayan İmamoğlu'yla görüşecek Nihat Hatipoğlu'nu şaşkına çeviren olay: Sokaktan hayretler içinde geçtim Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından İstanbul'da uzun test kuyrukları oluştu Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu