İngiltere'de Göçmenlere İş Sağlaması Tartışmaları - Son Dakika

İngiltere'de Göçmenlere İş Sağlaması Tartışmaları

05.06.2014 14:17
İngiltere'de Göçmenlere İş Sağlaması Tartışmaları

UKIP'ten Avrupa Parlamentosu üyesi olarak seçilen Nathan Gill, aile şirketinde Doğu Avrupalı göçmenlerin çalıştırdığına ilişkin haberler nedeniyle eleştiriliyor.

AB ve göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) Galler bölgesinden yeni seçilen Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Nathan Gill'in aile şirketinde göçmenleri çalıştırdığı ortaya çıkması, ülkede yeniden göçmen ve ırkçılık tartışmalarına sebep oldu.

İngiltere'nin kuzeydoğusunda bulunan Hull Belediyesine bakım hizmeti sunan aile şirketinin bir süreliğine yöneticiliğini yaptığı ve bu şirketin Doğu Avrupa ve Filipinli göçmenlere iş sağladığı gerekçesiyle eleştirililen Nathan Gill, bu durumun partisinin göçmen politikalarıyla tutarsız olmadığını vurguladı.

Konuyla ilgili Galler basınına konuşan Gill, "UKIP, göçü durdurmak istediğini hiçbir zaman söylemedi, sadece göçmen sayısına kısıtlama getirmek istiyor" dedi. Gill, göçmen karşıtı bir partide kampanya yürüten bir siyasi olarak göçmenleri işe alan bir şirketle ilişkisi olmasının "kötü izlenim yaratacağını düşündüğünü" kabul ederek, aile şirketinin göçmenleri işe almasının tek sebebinin "bu işleri yapacak kişileri bulamamaktan kaynaklandığını" dile getirdi.

Yaşlı ve hasta bakımı sektöründeki şirkette çalışan işçilerin Polonya gibi yeni AB üyesi olan ülkelerden ve Filipinler'den geldiğini belirten Gill, şirketinin çalışanlarına ranzalı evlerde konaklama imkanı sunduğunu söyledi.

Gill, haftada ortalama 200-300 sterlin kazanan çalışanlardan elektrik de dahil, haftalık 50 sterlin kira istendiğini belirterek, "Çalışanlar asgari ücretin çok üzerinde olmasa da üzerinde maaş alıyorlardı. Ödeyebildiğimiz ücret, belediyeden bize gelen parayla belirleniyordu. Bakım alanında çalışmak zor bir iş. Ranzalı konaklama evleri geçici konaklamaydı. Yurtdışından gelen kişiler kendilerine kalacak daimi bir yer bulana kadar bu evlerde kalabilme imkanı sunuyorduk" diye kaydetti.

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partili Milletvekili Peter Hain, UKIP üyesini "arsız" ve "ikiyüzlü" olmakla eleştirip, Gill'in özür dilemesi çağrısında bulundu.

Peter Hain, konuya ilişkin olarak "göçmen karşıtı bir platformda seçildikten sadece birkaç hafta sonra Doğu Avrupalı göçmen işçileri çalıştırdığının ortaya çıkması ve bu kişileri ranzalı evlere yerleştirmesi yeni bir AP üyesi için çok utanç verici" yorumunda bulundu.

Geçen ay yapılan AP seçimlerinde UKIP'in yüksek oy alması, "vatandaşların hükümete AB ve göçmen konusunda vermek istediği bir mesaj" olarak yorumlanmıştı. - London, City of

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İngiltere'de Göçmenlere İş Sağlaması Tartışmaları - Son Dakika


Advertisement