İngiltere'de Ötanazi Uygulaması Tartışılıyor - Son Dakika

İngiltere'de Ötanazi Uygulaması Tartışılıyor

05.01.2012 14:05
İngiltere'de Ötanazi Uygulaması Tartışılıyor, System.String[]

İngiltere'de bağımsız bir komisyonun hazırladığı raporda, ölümcül hastalığa yakalanan kişilere kendini öldürme hakkının (ötanazi) tanınmasını sağlayan yasa değişikliğinin yapılması öneriliyor.

İngiltere'de bağımsız bir komisyonun hazırladığı raporda, ölümcül hastalığa yakalanan kişilere kendini öldürme hakkının (ötanazi) tanınmasını sağlayan yasa değişikliğinin yapılması öneriliyor.

Lord Falconer'in başkanlığını yaptığı ötanazi üzerine çalışma yapan bir komisyon tarafından hazırlanan raporda, ölümcül hastalığa yakalanarak acı çeken kişilere ağrısız ölümlerini sağlayacak ilaçlar verilebilmesi gerektiği savunuluyor.

400 sayfalık raporda, kimlerin ötanazi için başvurabilecekleri ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Buna göre, bu yardımı talep etmenin temel ön şartı olarak hastaya "1 yıldan az ömrü kalmıştır" teşhisi konulması ve bu teşhisin en az "2 uzman doktor" tarafından onaylanması gerekiyor.

İkinci olarak öldürme yardımını isteyen bu hastalardan, tedavisinin devamına olanak sağlayan sosyal haklarının var olduğundan emin olması ve bu kararı hiçbir "harici baskı" hissetmeden veya birilerine "yük olma" endişesi taşımadan kendi rızasıyla vermesi talep ediliyor.

Son olarak ise ölümcül hastalıktan dolayı ötanazi talep eden bu kişilerin herhangi bir ruhsal sağlık bozukluğu olmaması ve herhangi bir yardım almadan ilaç tedavisine kendi kendine yapıyor olması gerekiyor.

Ülkedeki mevcut yasalara göre ölümcül hastaların ötanazi talep etmesi yasak. Bir kişinin ölmesine yardım eden kişilere 14 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

İngiltere'de Ötanazi Uygulaması Tartışılıyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya İngiltere'de Ötanazi Uygulaması Tartışılıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Ermeniler yine aynısını yaptı! Laçın'dan çekilirken evleri yaktılar MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı