İngiltere'de salgın nedeniyle bazı tutuklu ve hükümlünün salıverilmesi değerlendiriliyor - Son Dakika
BBC

İngiltere'de salgın nedeniyle bazı tutuklu ve hükümlünün salıverilmesi değerlendiriliyor

İngiltere hükümeti Koronavirüs salgınının cezaevleri açısından yarattığı riski azaltmak amacıyla bir kısım mahkumu salıverme fikrini değerlendiriyor.

İngiltere hükümeti Koronavirüs salgınının cezaevleri açısından yarattığı riski azaltmak amacıyla bir kısım mahkumu salıverme fikrini değerlendiriyor.

Adalet Bakanı Robert Buckland virüsün bir çoğu aşırı kalabalık olan cezaevleri açısından çok büyük bir risk oluşturduğunu söyledi.

Hükümetin verdiği bilgiye göre cezaevlerinde çalışan personelin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan 3 bin 500 civarında görevli, Salı günü itibariyle hastalandıkları için ya da hastalık kuşkusuyla kendilerini karantinaya almış bulunuyor.

Bakan Buckland, bazı mahkumların salıverilmesinin cezaevleri üzerindeki baskıyı hafifletebileceğini söyledi.

Geçici izinle tahliye gündemde

Parlamento'nun Adalet Komisyonu'na bilgi veren Buckland, her bir mahkumun, bir risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra geçici izinle tahliye edilmesinden yana olduğunu söyledi.

Hamile olan 50 mahkumun da durumunu dikkatle değerlendirdiğini kaydeden bakan, yargılamaları süren ya da davalarının başlamasını bekleyen 9 bin civarında tutuklunun da, güvenli bulunursa kefaletle kontrol altında kalabilecekleri tesislere gönderilebileceklerine işaret etti.

Adalet Bakanı infaz kurumunun"yaşam hakkının korunması ile toplumun korunması arasında bir denge" bulması gerektiğini söyledi.

Ancak bakan, bir kısım tutuklu ve mahkumun tahliyesinin cezaevleri üzerindeki baskıları hafifletirken, bu kişilerin denetimi yürütecek şartlı tahliye personeli üzerindeki yükü artıracağına da dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International'ın İngiltere masası sözcüsü Allan Hogarth, yaşlı ve kronik hastalığı olan mahkumların kendileri ve toplum için bir tehdit oluşturmuyorlarsa "derhal salıverilmesi" gerektiğini söyledi.


İngiltere'de salgın nedeniyle bazı tutuklu ve hükümlünün salıverilmesi değerlendiriliyor
BBC

Son Dakika

Son Dakika: Salgında tüm dünya normalleşirken Brezilya'da 1.349, Meksika'da 1.092 kişi hayatını kaybetti Son dakika: Çin'de bıçaklı saldırgan anaokulunda çoğu çocuk 39 kişiyi yaraladı Trump, protestolara karşı orduyu devreye sokma planında geri adım attı Çinli yetkililerin koronavirüs verilerini Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşmaması binlerce insanın boşu boşuna ölmesine sebep oldu ABD'deki George Floyd gösterileri Londra'ya da sıçradı! Halk sokağa döküldü Son dakika: Papa'dan Floyd'un öldürülmesine ilişkin ilk tepki: ABD, kendisini yenilgiye uğrattı ABD'deki eylemlere destek veren yetişkin film yıldızı uçağa alınmadı İran Dini Lideri Hamaney, İran devrimiyle ilgili özeleştiri yaptı Kraliyet Ailesini zora sokacak belge basına sızdı! Prenses Diana'nın, elindeki "tecavüz kasedi" sebebiyle öldürüldüğü öne sürüldü ABD'de polisin öldürdüğü George Floyd'un kızından mesaj var: Babam dünyayı değiştirdi Donald Trump, ABD'de yağmacıların öldürdüğü emekli polisi paylaştı Eylemlere karşı aldığı tavır, yaklaşan seçimler öncesinde Trump'a pahalıya mal olacak Kanada Başbakanı Trudeau, Trump sorusuna 21 saniye düşündükten sonra yanıt verdi Salgının başladığı Vuhan'da 110 gün sonra hayat normale döndü ABD polisi tarafından öldürülen George Floyd'un eşi ve kızı ilk kez konuştu