İngiltere'den Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümü için mesaj - Son Dakika

İngiltere'den Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümü için mesaj

11.07.2021 15:50
İngiltere'den Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümü için mesaj, System.String[]

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Bosna-Hersek'teki Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümünde soykırım kurbanlarını andıklarını belirterek, İngiltere'nin Batı Balkanlar'daki uzlaşmayı desteklediğine ilişkin taahhüdünü yineledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Bosna-Hersek'teki Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümünde soykırım kurbanlarını andıklarını belirterek, İngiltere'nin Batı Balkanlar'daki uzlaşmayı desteklediğine ilişkin taahhüdünü yineledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Bosna-Hersek'teki Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Batı Balkanlar'da uzlaşmayı destekleme taahhüdünü yineledi. Raab yaptığı açıklamada, tüm taraflara nefret söylemi, soykırım ve savaş suçlarının faillerini yüceltmeme çağrısında bulundu. Raab, uluslararası ve yerel mahkemelerin kararlarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, İngiltere'nin bölgedeki liderleri 2018 Londra Zirvesi'nde kararlaştırdıkları taahhütleri yerine getirmeye çağırdığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Raab'ın, Srebrenitsa soykırımının 26. yıl dönümünde yayınladığı mesajında, "Soykırımda, çoğunluğu Müslüman olan 8 binden fazla erkek ve erkek çocuk öldürüldü. 20 binden fazla kadın ve çocuk zorla evlerinden atıldı" ifadeleri yer aldı.

Raab, "Bugün, kurbanları ve soykırımdan kurtulanları anıyoruz. Birleşik Krallık, Radovan Karadzic'in soykırım nedeniyle ömür boyu hapis cezası için hapishane hücresini sağlamayı kabul ederek, bu korkunç suçların cezasız kalmasına son vermede önemli rol oynamaya devam ediyor" dedi.

Mesajda İngiltere'nin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) olan bağlılığı, Bosna-Hersek'e yaptığı yatırım ve desteği gösterdiği gibi, suçluların cezalandırılmasına ve soykırımdan etkilenen ülkelerin yeniden inşasına yardımcı olmaya ilişkin kararlılığı vurgulandı. Yayınlanan mesajda, Son 26 yılda Birleşik Krallık'ın soykırım kurbanlarının ailelerine destek ve kaybolanların bulunmasına yardımcı olmak için Srebrenitsa ile ilgili milyonlarca sterlinlik mali destek projesi sağladığı ve kurbanların ailelerinin adalet mücadelelerinde desteklemeye devam edeceği ifade edildi. Birleşik Krallık'ın, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemeleri'ne faillerin hesap vermesini sağlama çalışmalarında siyasi, mali ve lojistik destek sağladığı belirtildi.

Başkent Londra'da 2018'de düzenlenen Berlin Süreci Batı Balkanlar Zirvesi'nde İngiltere, 3 ortak bildirgenin imzalanması için müzakerelerde bulunmuştu. Tüm Berlin Süreci Liderleri, Berlin Süreci çerçevesinde savaş suçları, kayıp kişiler ve bölgesel işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri konularında ortak bildiriler imzaladılar. İngiltere Dışişleri Bakanlığı bugün yayınladığı mesajında, Birleşik Krallık'ın Bosna-Hersek'in Avrupa-Atlantik entegrasyonuna yönelik isteğini desteklediğini belirterek, bu amaca ulaşmak için uzlaşma ve iyi komşuluk ilişkilerinin sağlanmasındaki istikrarın sürdürülmesi gerektiğini belirtti. - LONDRA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika İngiltere'den Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümü için mesaj - Son Dakika


Son Dakika

Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi 16:22 Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi Putin'den dikkat çeken Taliban açıklaması: ABD, ülkeden ayrılırken modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği bıraktı 16:05 Putin'den dikkat çeken Taliban açıklaması: ABD, ülkeden ayrılırken modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği bıraktı Kadir Ezildi'nin programında ortalık birbirine girdi! Yarışmacı, aldığı puanı beğenmeyince rakibini kovdu 16:02 Kadir Ezildi'nin programında ortalık birbirine girdi! Yarışmacı, aldığı puanı beğenmeyince rakibini kovdu
Galatasaray'da transferlerin maliyeti kasadan para çıkmadan karşılandı 16:00 Galatasaray'da transferlerin maliyeti kasadan para çıkmadan karşılandı Elmalı davasında 6. duruşma! Çocuklarından ayrı kalan baba isyan etti 15:42 Elmalı davasında 6. duruşma! Çocuklarından ayrı kalan baba isyan etti Beşiktaş taraftarını çok sevdi! 'Come to Beşiktaş Haaland' sloganına kayıtsız kalamadı 15:31 Beşiktaş taraftarını çok sevdi! 'Come to Beşiktaş Haaland' sloganına kayıtsız kalamadı
Çift doz aşı yaptıran vatandaşlar, temaslı olduğu zaman karantinaya alınmayacak 15:10 Çift doz aşı yaptıran vatandaşlar, temaslı olduğu zaman karantinaya alınmayacak Kiralık evlere gelen fahiş fiyat artışı vatandaşı canından bezdirdi! 20 metrekarelik 1+0 daire için 2 bin 500 lira istiyorlar 14:35 Kiralık evlere gelen fahiş fiyat artışı vatandaşı canından bezdirdi! 20 metrekarelik 1+0 daire için 2 bin 500 lira istiyorlar
Advertisement