İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile Görüştü - Son Dakika

İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile Görüştü

06.01.2012 10:10
İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile Görüştü, System.String[]

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Myanmar ziyareti çerçevesinde ülkenin demokrasi yanlısı muhalif lideri Aung San Suu Kyi ile bir araya geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Myanmar ziyareti çerçevesinde ülkenin demokrasi yanlısı muhalif lideri Aung San Suu Kyi ile bir araya geldi. Hague ve Suu Kyi, görüşmede ülkeye daha önceki askeri rejim döneminde uygulanan yaptırımları kaldırılması için ortak şartları beyan etti.

Batı ülkeleri, Myanmar'da Mart 2011'de göreve gelen sivil hükümet ile ilişkileri geliştirmek içim adımlar atarken, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague da iki günlük ziyaretle eski adı Burma olan Asya ülkesini ziyaret ediyor. Hague, Myanmar'a uygulanan yaptırımların kaldırılması için 4 şartları olduğunu kaydetti. Bunlar, yüzlerce siyasi tutuklunun serbest bırakılması, ordu tarafından yapılan insan hakları ihlallerinin son bulması, etnik sorunları çözme girişiminde bulunma, özgür ve adil seçimler düzenleme olarak açıklandı.

Hague ile ortak basın toplantısı düzenleyen Suu Kyi'e de ülkesine uygulanan yaptırımları kaldırılmadan önce neler görmek istediği soruldu. Suu Kyi, "Bütün siyasi mahkumların serbest bırakılması ve etnik çatışmaların son bulması için gerekli çabanın gösterilmesi. Biz kesinlikle özgür ve adil ara seçimler görmek istiyoruz." dedi.

William Hague, Myanmar'ı 1955'den bu yana eski sömürge güçten ziyaret eden ilk dışişleri bakanı. Ülkede 1962'de yönetimi askeri rejim devralırken, ilk sivil hükümet ise Mart 2011'de göreve gelmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile Görüştü

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile Görüştü - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan salgının seyriyle ilgili korkutan sözler: Birinci dalga bitmedi, 3. ve 4. artış dönemleri gelecek Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Hurdacı, sokak ortasında önce kollarını kesti sonra jileti boğazına dayadı Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek