Son Dakika Haberleri: İngiltere'nin Yeni Başbakan'ı Kadın Olacak

İngiltere'nin Yeni Başbakan'ı Kadın Olacak

4 yıl önce

İngiltere'de, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliği için yarışacak kadın adaylar May ile Leadsom, AB'den çıkma kararı alan ülkede zorlu bir görevi üstlenecek.

İngiltere'nin Yeni Başbakan'ı Kadın Olacak, System.String[]

İngiltere'de, iktidardaki Muhafazakar Parti liderini belirlemek için yapılan ikinci tur oylamanın sonucuyla ülkenin yeni başbakanı olmak için kadın adaylar May ile Leadsom'ın yarışacağı kesinleşti.

2 KADIN ADAY KALDI

Muhafazakar Parti'nin 329 milletvekilinin yaptığı gizli oylamanın ikinci turunda, İçişleri Bakanı Theresa May 199 oy, Enerji Bakanı Yardımcısı Andrea Leadsom 84 oy, Adalet Bakanı Michael Gove 46 oy aldı. En az oyu alan Gove yarış dışı kaldı.

9 EYLÜL'DE BELLİ OLACAK

Bundan sonraki süreçte Muhafazakar Parti'nin ülke genelindeki yaklaşık 150 bin üyesi, tercihini May ya da Leadsom'dan yana kullanacak. Posta yoluyla yapılacak oylamanın ardından, İngiltere'nin yeni başbakanının 9 Eylül'de belli olması bekleniyor.

THATCHER İLK OLMUŞTU

İngiltere'de May ya da Leadsom'un başbakanlık koltuğuna oturmasıyla ülkede ikinci kez bir kadın, başbakanlık görevine gelecek. 2013'te 87 yaşında hayatını kaybeden Margaret Thatcher, ülkenin ilk kadın başbakanıydı. Muhafazakar Parti lideri Thatcher, 1979-1990 yıllarında başbakanlık yapmıştı.

THERESA MAY FAVORİ İSİM

Referandumdan önceki kampanya sürecinde ülkesinin AB'de kalmasına destek veren İçişleri Bakanı 59 yaşındaki Theresa May, başbakanlık için en favori aday olarak görülüyor. May seçilirse Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden almış olacak.

'YENİ DEMİR LEYDİ'

Disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher'a benzetilen Theresa May'le ilgili İngiliz basını 'Yeni Demir Leydi' değerlendirmesinde bulunuyor. Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesi mezunu.

AB'DEN AYRILMAYI SAVUNMUŞTU

53 yaşındaki Andrea Leadsom 2010'da milletvekili seçilmeden önce, bankacılık ve fon yöneticiliği yaptı. AB'den ayrılık kampanyasının önde gelen kişileri arasında bulunan Leadsom, rakibi Theresa May'i kastederek "AB'de kalınmasından yana kampanya yapan biri, bu ülkeyi AB'den çıkaracak başbakan olmamalı" demişti.

REFERANDUM KOLTUKTAN ETTİ

Birleşik Krallık'ta geçen ay yapılan referandumda halkın yüzde 52'sinin AB'den çıkılması yönünde oy kullanmasının ardından, 2010'dan bu yana başbakanlık koltuğunda oturan ve ülkesinin AB içinde kalması için kampanya yürüten Muhafazakar Parti lideri David Cameron görevinden ayrılacağını açıklamıştı. Bu açıklamayla iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliği ve başbakanlık için yarış başlamıştı.

Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi: 08.07.2016 10:12 Ünlü yapımcının "Rol almak için benimle birlikte oldular" iddiasına Charlize Theron'dan sert tepki
Türkiye'ye dönüş hazırlığı yapan Cem Uzan'dan yeni iddia: En gizli FETÖ'cü Ahmet Necdet Sezer'dir Hamileyken ihanete uğrayan Damla Ersubaşı, ikinci kez anne oldu