İnşaat Muhasebesi ve Asgari İşçilik Uygulamaları Semineri" - Son Dakika

İnşaat Muhasebesi ve Asgari İşçilik Uygulamaları Semineri"

08.12.2015 16:42
İnşaat Muhasebesi ve Asgari İşçilik Uygulamaları Semineri

İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Meslekte Birlik Grubunca, "İnşaat Muhasebesi ve Asgari İşçilik Uygulamaları" konulu eğitim semineri düzenlendi.

İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Meslekte Birlik Grubunca, "İnşaat Muhasebesi ve Asgari İşçilik Uygulamaları" konulu eğitim semineri düzenlendi.

Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki seminerde konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdür Yardımcısı Murat Özdamar, "asgari işçilik" uygulamasının SGK'nın bir denetim yönetimi olduğunu anlattı.

Özdamar, "Bu uygulama, inşaatlarda çalışan kişilerin ücretlerinin tam ve gerçek ücretten ödenip ödenmediği, sigortalarının yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi ve sigortalılıkla ilgili sorun olmaması durumunda da inşaatı yapan işverenlere iskana konu 'borcu yok' yazısının verilmesini ifade ediyor. Bu tür eğitimleri sürekli destekliyor, onları aynı gemide birlikte yolculuk eden bir paydaş olarak görüyor ve destekliyoruz" dedi.

Murat Özdamar, bildirimleri mali müşavirler yani meslek mensupları yaptığı için güncel uygulama değişikliklerini de onlarla paylaşarak bu şekilde aksaklıkların önüne geçmeyi, dolayısıyla da sigortalıların olası hak kayıplarını minimuma indirmeyi, mümkünse tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Yeminli Mali Müşavir Yunus Doğru da Türkiye'de inşaat sektörünün bir süre daha revaçta olmaya devam edeceğini ifade ederek, "Burada muhasebesel ve hukuksal sorunlar var. KDV iadesinde hukuksal sorunlar var" dedi.

Doğru, seminerdeki amaçlarının bu sorunların hassas noktalarına ışık tutmak ve aydınlatmak olduğunu aktararak, 'İnşaat muhasebesi, muhasebe içerisinde teknik bir bölüm. Konu çok teknik.  Bu konuda sorunlar var çünkü yasalar, düzenlemeler, sosyal hayat çok dinamik. Onun sürekli arkasından geliyor. Dolayısıyla o dinamik sosyal hayatta birçok şey değişiyor. Onu da mecburen vergi ve muhasebeyle uyumlu hale getirmemiz lazım" diye konuştu.

Yunus Doğru, iniş çıkışlar yaşanmasına karşın birkaç sektörü besleyen ve istihdam sağlayan inşaat sektörünün "Türkiye'nin lokomotifi" olduğunu söyledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İnşaat Muhasebesi ve Asgari İşçilik Uygulamaları Semineri' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 489,5 liradan işlem görüyor Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı 8 yıl önce yanan odayı dava bitmediği için kilitli tutmak zorunda kalan aile, senelerdir aynı kabusu yaşıyor