İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi - Son Dakika

İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi

03.01.2019 11:28
İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi, System.String[]

13 yıllık maceranın ardından Kuiper Kuşağı'ndaki Ultima Thule göktaşına yakın geçişini gerçekleştiren New Horizons uzay aracından ilk görseller geldi.

İnsanlık Tarihinin En <a class='keyword-sd' href='/uzak/' title='Uzak'>Uzak</a> Görevinden İlk Görsel Geldi

13 yıllık maceranın ardından Kuiper Kuşağı'ndaki Ultima Thule göktaşına yakın geçişini gerçekleştiren New Horizons uzay aracından ilk görseller geldi. Kardan adama benzetilen Ultima Thule ilk kez yakından görüntülendi.

En uzak macera

NASA tarafından 2006 yılında fırlatılan New Horizons 1 Ocak 2019 itibariyle bir tarih yazarak planlı yakın geçişini tamamlamıştı. Yakın geçiş Türkiye saatiyle 08: 33'te gerçekleşti ancak sinyallerin geç ulaşması nedeniyle ekip 18: 31'de aracın çalışır olduğuna dair ilk verileri topladı. 2 Ocak Çarşamba sabahı saat 05: 00'te de bilimsel veriler ulaştı.

Güneşimizden yaklaşık 6,4 milyar kilometre uzaklıktaki gökcismi bir uzay aracı tarafından keşfedilen en uzak dünya olma ünvanını da taşıyor. İki parçadan oluştuğu için Ultima ve Thule isimlerini alan gökcisminin uzunluğu yaklaşık olarak 33 kilometre.

4.5 milyar yıl önce oluştuğu tahmin edilen gökcisminin büyük parçası küçük parçanın 3 katı büyüklüğünde. İki farklı şekil olduğu için New Horizons'un uzun bir süre tepe kısmından gökcismine yaklaştığı ve bu bakımdan tam olarak şeklin anlaşılamadığı ifade ediliyor.

Gökcisminin kırmızımsı bir yapıda olduğu düşünülüyor. Uzay aracının çektiği renkli fotoğraf olukça bulanık. Siyah beyaz fotoğrafla bunu birleştiren bilim adamları daha net bir görüntü elde edebilmiş.

Cüce gezegenlerin oluşumları ve evren hakkında bilgi sağlayabileceği düşünülen New Horizons görevi için Queen grubunun gitaristi Brian May kısa bir süre önce bir şarkı bestelemişti.

İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi
İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi
İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi

Son Dakika Teknoloji İnsanlık Tarihinin En Uzak Görevinden İlk Görsel Geldi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray'dan ayrılınca gol makinesine dönüştü! Falcao yine şov yaptı 23:53 Galatasaray'dan ayrılınca gol makinesine dönüştü! Falcao yine şov yaptı Direksiyon başında şüpheli ölüm! Etraftaki vatandaşlar cesedi görmek için birbiriyle yarıştı 23:15 Direksiyon başında şüpheli ölüm! Etraftaki vatandaşlar cesedi görmek için birbiriyle yarıştı DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil 22:26 DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil
Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var 21:17 Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı 20:38 NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü 20:11 Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü
Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü 19:47 Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü Camdaki Kız'ın Tako'su Hamza Yazıcı'nın sevgilisi Şenay Forbes'in yaza veda pozları dikkat çekti 16:54 Camdaki Kız'ın Tako'su Hamza Yazıcı'nın sevgilisi Şenay Forbes'in yaza veda pozları dikkat çekti
Advertisement