İnternet Güvenliğinde Botnetler,Sorunu - Son Dakika

İnternet Güvenliğinde Botnetler,Sorunu

21.05.2013 14:13
İnternet Güvenliğinde Botnetler,Sorunu, System.String[]

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcı Alev Akkoyunlu, botnetlerin internet güvenliği konusundaki en büyük sorunlardan biri olduğunu belirtti.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcı Alev Akkoyunlu, botnetlerin internet güvenliği konusundaki en büyük sorunlardan biri olduğunu belirterek, "Önlem alınmazsa farkında olmadan sizin sistemlerinize başkası hükmeder, bilgisayarlarınız zombiye dönüşür ve önemli finansal değerler çalınabilir." dedi.

NOD32, Smart Security ve Endpoint Security ürünleriyle antivirüs yazılımlarını sunan ESET ve Türkiye distribütörü Stratus Bilişim Sistemleri, 2013 Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları'nın ilkini Gaziantep'te gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcı Alev Akkoyunlu, iş dünyasını botnetlere karşı uyardı. Siber suç örgütlerinin, sürekli olarak yeni kurbanlar bulmak ve bu faaliyetlerini paraya dönüştürmek için yenilikçi yollar bulduğunu dile getiren Akkoyunlu, siber hırsızların botnetler kullanarak, finansal kazanca dönüşebilecek şirket verilerini hedef aldığına dikkat çekti. Önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olması itibarıyla Gaziantep'teki kurumların da siber suçluların olası hedef listesinde yer aldığını aktaran Akkoyunlu, botnet sistemini şöyle anlattı: "En temel anlamda bir botnet, zararlı yazılım bulaştırılmış ve bu sayede başkası tarafından kontrol edilebilen bir grup bilgisayardır. Botnet zararlı yazılımı bulaştıktan sonra artık o bilgisayar bir zombiye dönüşerek, botnet yöneticisinin her istediğini yapmaya hazır hale gelir."

Zombiye dönüşmüş bilgisayarların kullanıcı farkında olmadan, başka web sitelere karşı yoğun trafik oluşturma, spam gönderimi, arama motorlarında virüslü ve sahte sitelere yönlendirme gibi eylemlerde bulunabileceğini aktaran Alev Akkoyunlu, esas tehdidin ise finansal olacağını belirtti. Akkoyunlu, "Botnet üyesi olan bilgisayarlara ek zararlı yazılım yükleme imkanı sayesinde, bot yöneticileri kimlik numarası, isim, adres, doğum tarihi ve yeri, kredi kartı numarası ya da şifreler gibi çok özel ve önemli bilgileri kolayca edinerek banka hesaplarından ve kredi kartlarından para çalabiliyorlar." diye konuştu.

"Keşke demeden önce önleminizi alın" uyarısında bulunan Akkoyunlu, güncel bir antivirüs programı kullanmanın yanı sıra düzenli şekilde tüm sistem taraması yapma alışkanlığı edinmenin de botnetin bir parçası olmayı engelleyen önlemler arasında yer aldığını kaydetti. Akkoyunlu, son zamanlarda Çin, Tayland, İngiltere, Güney Amerika ve ABD kaynaklı botnetlerin çoğalmaya başladını belirtti.

İnternet Güvenliğinde Botnetler,Sorunu
İnternet Güvenliğinde Botnetler,Sorunu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel İnternet Güvenliğinde Botnetler,Sorunu - Son Dakika


Son Dakika

Khabib, İslam karşıtı sözler sarf eden Macron'a ayetle yanıt verdi İzmir'de meydana gelen depremin sesi ortaya çıktı! Dinleyenlerin tüyleri ürperiyor Komşuların gürültü kavgası kanlı bitti: 2 ölü 1 yaralı Depremi mavi ay mı tetikledi? 16 Kasım'ı işaret eden ünlü astrolog Aysun Koç'tan ürküten sözler 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Bakan Pakdemirli'den Buse Hasdemir itirafı: Nasıl çıkartacağız bu kızı dedim Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi