Iowa'da Clinton ve Sanders Berabere, Cumhuriyetçilerde Cruz Galip - Son Dakika

Iowa'da Clinton ve Sanders Berabere, Cumhuriyetçilerde Cruz Galip

02.02.2016 12:41
Iowa'da Clinton ve Sanders Berabere, Cumhuriyetçilerde Cruz Galip, System.String[]

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için Iowa eyaletinde yapılan önseçim sonunda Demokrat Parti’de Hillary Clinton ile rakibi Bernie Sanders berabere kaldı.

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için Iowa eyaletinde yapılan önseçim sonunda Demokrat Parti’de Hillary Clinton ile rakibi Bernie Sanders berabere kaldı. Cumhuriyetçilerde ise Senatör Ted Cruz önseçimden galip çıktı.

Demokrat Parti içindeki önseçim yarışı son dakikaya kadar başabaş geçti. ABD seçim sistemine göre seçmenler eyaletin delegelerini kimin kazanacağına oy vermek için sandığa gidiyor. Iowa eyaletinde Demokrat Parti’nin 44 delegesi bulunuyor. Clinton, oyların yüzde 95’inin sayımına göre 22, Sanders ise 21 delege kazanmış durumda. Önseçimi kazanan başkan aday adayını oyların çoğunu değil aldığı delege sayısı belirliyor.

Clinton ile Sanders arasında çekişmenin galibinin kim olacağının açıklanmasının önümüzdeki haftaya bile sarkabileceği ifade ediliyor. İkili arasında kimin galip geleceği Demokrat Parti merkezinin yapacağı açıklama ile netleşecek. Clinton, rakibine oranla az da olsa avantajlı görünüyor.

Clinton, 2008 yılında o dönem parti içindeki önseçim yarışında rakibi Başkan Barack Obama’ya karşı Iowa önseçimini sürpriz şekilde kaybetmişti.

CUMHURİYETÇİLERDE EN BÜYÜK KAYBEDEN TRUMP OLDU

Cumhuriyetçi Parti içindeki başkan aday adaylığı yarışında Texas Senatörü Ted Cruz galip geldi. Cruz’un Iowa zaferi karşısında en büyük kaybeden ise ünlü işadamı ve muhafazakar partinin başkan aday adaylarından Donald Trump oldu.

Cruz’un Iowa zaferi kadar Trump’ın mağlubiyeti de büyük ses getirdi. Önseçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarında Trump sandıktan galip çıkacak isim olarak görülüyordu. Ancak dün yapılan önseçimde Trump, anket sonuçlarının yaklaşık yüzde 10 altında oy aldı.

Cumhuriyetçi Parti içinde Cruz’dan sonra Iowa önseçimin en büyük galibi başkan aday adayı Florida Senatörü Marco Rubio oldu. Anketlerde yüzde 16 oranında oy alacağı tahmin edilen Rubio, gecenin sonunda yüzde 23’den fazla oy alarak beklentilerin üzerinde başarı gösterdi.

Gecenin sonuçları şöyle:

Demokrat Parti:

Hillary Clinton yüzde 47,9

Bernie Sanders yüzde 43,9

Martin O’Malley yüzde 4,3

Cumhuriyetçilerde ise;

Ted Cruz yüzde 28

Donald Trump yüzde 24

Marco Rubio yüzde 23

Ben Carson yüzde 9

Rand Paul yüzde 4

Jeb Bush yüzde 3

Carly Fiorina yüzde 2

John Kasich yüzde 2

Mike Huckabee yüzde 2

Chris Christie yüzde 2

Rick Santorum yüzde 1

IOWA SONUÇLARI İKİ BAŞKAN ADAYINI YARIŞTAN KOPARDI

Iowa önseçim sonuçları Demokratlar ile Cumhuriyetçi Parti’den birer başkan aday adayının yarıştan çekilmesine yol açtı. Demokrat Parti’den Maryland eski valisi O’Malley, başkan adaylığı yarışından çekildiğini duyurdu.

Cumhuriyetçi Parti’den ise Arkansas eski valisi Mike Huckabee, başkan adaylığı için seçim kampanyasını sürdürmeyeceğini resmi Twitter hesabından duyurdu.

İki başkan aday adayının yarıştan çekilmesinin ardından Demokratlarda başkan aday adayı sayısı 2’ye Cumhuriyetçilerde ise 10’a düştü.

Iowa’nın ardından önümüzdeki hafta New Hampshire eyaleti önseçime gidecek.

SANDERS ZAFER İLAN EDEMEDİ AMA KAYBETMEDİ DE

Demokrat Parti içindeki başkan adaylığı yarışında büyük sürprize imza atan 74 yaşındaki Senatör Sanders, Iowa önseçimi ile güçlü başkan aday adayı olduğunu kanıtladı. Amerika için fikirleri alışılagelmişin dışında olan Sanders, Iowa önseçimi ile Demokrat tabanda Obama'dan daha sosyal demokrat olacağı mesajının tuttuğunu gösterdi. Kendisini ‘sosyalist demokrat’ olarak tanımlayan Sanders, Demokrat seçmenlerden Iowa’da büyük destek gördü.

Bernie Sanders üniversitelerde bedeva eğitim, Wall Street ve zenginlerden daha fazla vergi, en düşük saat ücretini ülke genelinde 15 dolara çıkarma, Obama’nın sağlık sigortasını genişleterek herkese sağlık sigortası gibi ABD’nin duymaya alışık olmadığı vaatlerde bulunuyor.

Sanders’ı Clinton karşısında güçlü kılan dar gelirli seçmenler ile gençler olduğu dikkat çekiyor. Iowa önseçiminde 30 yaş altı Demokrat seçmenin yüzde 84’ü Sanders’a oy verirken Clinton’a yalnızca yüzde 14 destek çıktı. Iowa’da Clinton'ın, 50-64 yaş arası yüzde 60, 65 yaş ve üstündeki Demokratların ise yüzde 74’ünün oyunu aldığı görüldü.

Clinton tecrübesi ve Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi rakibine karşı daha avantajlı görüldüğü için Demokrat Partililer’den destek görüyor. Sanders ise daha çok güven ve insan merkezli politikalarından dolayı destek alıyor.

ABD’nin daha sosyal devlet olması yolunda büyük vaatte bulunan Senatör Sanders, önümüzdeki hafta yapılacak olan New Hampshire önseçiminde favori görünüyor.

Iowa önseçimlerine kadar New Hampshire eyaletinde Cumhuriyetçi Parti için ise anketler Trump'ı kazanmaya en yakın başkan aday adayı gösteriyordu. Trump'ın en büyük rakibinin ise Cruz olacağı tahmin ediliyordu. Ancak Iowa sonuçlarının New Hampshire eyaletini ne kadar etkileyeceği henüz bilinmiyor.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya Iowa'da Clinton ve Sanders Berabere, Cumhuriyetçilerde Cruz Galip - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cesedini Sakarya TEM Otoyolu'na attı Kayınpeder, çocuğunu görmeye gelen damadına cadde ortasında kurşun yağdırdı Kısıtlamayı ihlal eden çocuklar polisleri görünce tehlikeye aldırmadan bir duvarın üstünde saklandı Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaştırıp bulamayacağından emin değiliz Son Dakika! Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun "Takip ediliyorum" açıklamasına yanıt: Tamamen gündemi değiştirme çabası ve iftiradır Erdoğan ile Bilal Göregen'in montaj videosunu gerçek zanneden Seren Serengil alay konusu oldu Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu