Ipard'dan Kumyaka'ya Olumlu Not - Son Dakika

Ipard'dan Kumyaka'ya Olumlu Not

5 yıl önce

Mudanya'nın Kumyaka Mahallesi'nde 2010'da kurulan S.S. Kumyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi binasının tamamlanmasının ardından makine aparatlarının da Temmuz ayında tamamlanıp yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.

Ipard'dan Kumyaka'ya Olumlu Not, System.String[]

Mudanya'nın Kumyaka Mahallesi'nde 2010'da kurulan S.S. Kumyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi binasının tamamlanmasının ardından makine aparatlarının da Temmuz ayında tamamlanıp yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.


450 metrekarelik alana yapılan tesisin tamamlanıp eksik olan makine aparatlarının kurulmasının ardından 2015 sonlarında hizmete gireceği belirtildi. Tesisi AB destekli çeşitli il ve ilçelerdeki projeleri denetlemek üzere Brüksel'den ilk olarak Kumyaka'ya gelen IPARD (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı) Şefi, Dr. Iwona Lisztwan, TKDK (Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) AB hibelerini dağıtmaktan sorumlu Tarım Bakanlığı'na bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nden Mehmet Aydınbelge ve Ömer Özel ile Bursa TKDK'den Mahmut Güngör, İbrahim Karabulut ve Kerem Oğuz, inşaatı tamamlanan Salamura Zeytin Tesisi'nde incelemelerde bulundular.


Tesisi gezen Lisztwan, " Türkiye'ye Ankara'da yapılacak olan İzleme Komitesi toplantısı için geldim, farklı illerde en güzel uygulama örneklerini yerinde görmek istedik, AB'ye dönünce bu uygulamaları da anlatacağım, bu köydeki kooperatif hareketinin başlamasından çok duygulanıp başarılarından dolayı etkilendim. Salamura tesis binasının yapımı, yeri çok kaliteli ve güzel, Türkiye'de bu tür kaliteli projelerden daha fazla görmek istiyoruz. Avrupa ve diğer yerlerde bir yatırımcı tesis kuruyor bir kişi faydalanıyor, Kumyaka'da çok memnun olduğum husus bir kooperatif kurulup tüm mahalle halkı bundan yararlanıyor. Projelerin bu doğrultuda olması lazım, çok kişinin katılıp çok kişinin yararlanması bizim istediğimiz husus" dedi.


Proje Koordinatörü Tijen Yener ise 2011 yılında çalışmalarına başladıkları Kumyaka Salamura Zeytin Projesini sonlandırdıkları için mutlu olduklarını belirterek, "2014 yılında IPARD'a başvurduk. Aynı yıl projemiz onaylandı, birinci etabını bitirdik geri ödemesiz 700 bin lira AB hibesi alıyoruz. Brüksel'den de bizi örnek proje gösterip gelmelerinden dolayı çok mutluyuz. Bundan sonraki aşamada makine ekipmanını alarak yerleştirilmesi ve işletmeye açılması olacak" diye konuştu.


Kooperatif Başkanı Batmaz da 2013 yılında Zeytin Salamura Tesisi projesini hazırlayıp IPARD Hibe Programına sunduklarını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projeyi kabul ettiğini vurgulayarak, şunları aktardı:


"Projenin 700 bin lirası AB tarafından hibe olarak verildi. AB'den gelen çok değerli Dr. Iwona? Lisztwan'ın bizim projemizi beğenip Kumyaka'ya gelip tesisimizi yerinde inceleyip beğenmesi bizim için gurur kaynağıdır. Bursa bölgesinde böyle bir projeye imza atıp beğendirmek hoş bir duygu, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Hedefimiz Temmuz ayında makinelerimizi kurup yıl sonunda tesisimizi faaliyete geçirip Kumyaka zeytinini önce Türkiye'ye daha sonra dünyaya tanıtmaktır"

Haber Yayın Tarihi: 16.06.2015 02:41 Kaynak: AASon Dakika

Patron, yanında çalışan iç mimarın etek altı fotoğrafını çekti
Tecavüzcüsünü öldüren Rus kadınlar artık hapis cezası almayacak İmamoğlu, "Otur işine bak" diyen Erdoğan'a yanıt verdi: En iyisini 16 milyon bilir