İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri - Son Dakika

İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri

09.11.2020 17:30
İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri, System.String[]

Van'ın İpekyolu Belediyesi tarafından 'Meme Kanseri Farkındalık Semineri' düzenlendi.

Van'ın İpekyolu Belediyesi tarafından 'Meme Kanseri Farkındalık Semineri' düzenlendi.

Belediyeye bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bir otelde organize edilen Meme Kanseri Farkındalık Seminerine Yüzüncü Yıl Üniversitesinden (YYÜ) Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş, İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Semra Gümüş ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) personelleri katıldı. Seminere belediyenin kadın çalışanları ile ilçede ikamet eden kadınlar yoğun ilgi gösterirken, seminerin yapıldığı toplantı salonuna da pembe fiyonklar ve meme kanserinde erken teşhisin öneminin anlatıldığı afişler asıldı. Korona virüs pandemisi kapsamında önlemlere uyularak düzenlenen seminerde, davetlilere ayrıca pembe maske dağıtıldı.

"Erken tanı ve erken teşhis çok önemlidir"

Kadında meme kanseri ve erken tanı ile ilgili bilgiler veren Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş, "Yurt dışında ve batı illerinden buna benzer birçok toplantı yapılıyor. Biz sanki bu konuda biraz geride kalıyoruz. Bunu değiştirmemiz ve daha çok bilinçlenmemiz lazım. Bu toplantılar, bu sunumlar bence çok önemlidir. Kanser vücuttaki bir hücrenin kontrolsüz çoğalmasıdır. Meme taramasının meme kanserine bağlı ölüm oranını yüzde 25-30 oranında azalttığı saptanmış. Ölüm oranının azalmasında bu kanser hakkındaki farkındalığın artması ve dolayısıyla erken tanı ile erken evrede teşhis konması çok önemlidir. Meme dokusu 3 kısımdan oluşuyor. Süt salgılayan kısım, onu destekleyen yağ dokusu ve meme cildi. Bu 3 komponentten oluşuyor. Meme kanserlerinin yüzde 85'i memenin süt salgılayan kısımlarında gelişiyor. Meme kanserinde yaş arttıkça risk artıyor. 30 yaş üstü her 66 kadından birinde, 50-59 yaş arasında ise her 40 kadından birinde meme kanseri riski mevcut. Meme kanserinden korkmanıza gerek yor. Ama biz geç kalmaktan korkuyoruz. Meme kanseri ve diğer kanserler kartopu gibidir, siz geç kaldıkça kanser büyüyor maalesef. Çok güzel bir organizasyon olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. - VAN

İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri
İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri
İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri
İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İpekyolu Belediyesinden 'Meme Kanseri' semineri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

"Şu an daha fazlasını yapmıyorum" diyen ünlü model Anna Falchi tamamen soyunmak için şampiyonluğu bekliyor Rusya'daki görüntüler dünya gündeminde! Polisten kurtulmayı başaran protestocunun kaçma anı kamerada Kaymakamlık lojmanı lüks villa ile takas mı edildi? İYİ Partili vekil bomba iddiayı Bakan Soylu'ya sordu Yıldız Tilbe'nin son görüntüsü sevenlerini üzdü: Seni böyle görmeyelim İstanbul'a kar geri geliyor! Yarın öğleden sonra başlayacak, işte etkili olacağı ilçeler İran, Rus Sputnik V koronavirüs aşısının kullanımına onay verdi Son Dakika! Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a füzeli saldırı girişimi hava savunma sistemleri sayesinde engellendi Pazar esnafını ziyaret eden İmamoğlu'na vatandaştan zor soru: Korona yok mu size?