İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2013'de 19 Milyon TL Destek Verecek - Son Dakika

İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2013'de 19 Milyon TL Destek Verecek

26.11.2012 20:40
İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2013'de 19 Milyon TL Destek Verecek, System.String[]

İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2013 yılı mali destek programı kapsamında 19 milyon TL destek verecek.

İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2013 yılı mali destek programı kapsamında 19 milyon TL destek verecek.

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerine yönelik faaliyet gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın Genel Sekreteri Bülent Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, gelecek yıl 4 ayrı program kapsamında destek vereceklerini belirtti.

Özkan, bölgeye 2 yılda 36 milyon TL kaynak aktardıklarını hatırlatarak, 2013'de 4 ayrı programla bölgeye 19 milyon TL kaynak sağlayacaklarını bildirdi. Ekonomik kalkınma mali destek programıyla Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'in rekabet gücünü artıracak ve sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak sektörlerde destek verileceğini ifade eden Özkan, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma çalışmalarının geliştirilmesi, turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının artırılmasıyla, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konularında destek verileceğini kaydetti.

Bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması mali destek programıyla Adıyaman ve Kilis illerinin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılarak iller arasındaki gelişmişlik farklarının azaltılmasının hedeflendiğini vurgulayan Özkan, şöyle devam etti:

"Bu amaç doğrultusunda Ar-Ge, pazarlama, örgütlenme, tanıtım, yayım, mesleki eğitim çalışmaların geliştirilmesi amaçlanıyor. Organik tarımın ve tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması, tarımsal üretimde alternatif enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması, yöresel ürünler ve el sanatlarının markalaşması konularında destek verilecek."

Sosyal kalkınma mali destek programıyla da bölgenin insan kaynakları ve sosyal sermayesinin geliştirilerek, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılmasının hedeflendiğini aktaran Özkan, şunları kaydetti:

"Göçle gelen insanların sosyal uyum ve entegrasyonun sağlanması, dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal hayata katılımının sağlanması ve okul öncesi eğitim konularında destek verilecektir. Turizm altyapısı mali destek programıyla, bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak turizme yönelik altyapı ve sosyal donatının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda bölgenin doğal, tarihi ve kültürel mirasın değerlendirilmesine yönelik altyapı ve yenileme çalışmalarının geliştirilmesi konularında mali destek verilecek."

Muhabir: Adem Yılmaz

Yayıncı: Sevil Çelik - GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2013'de 19 Milyon TL Destek Verecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Danla Bilic'ten gündemi sarsacak sözler: Enes Batur yıllardır bana aşık Ateşkesi 4 dakikada bozan Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan akılalmaz sözler: Anlaşmaya sıkı sıkıya bağlıyız Denizi olmayan Diyarbakır'da tekne alt geçitte mahsur kaldı Trabzon hakkında küfürlü paylaşım yapan CHP'li başkan yardımcısına disiplin soruşturması Hurdacı buldu, incelemeye alındı: Ayasofya'nın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyor İETT otobüsünde yandaki kadına bakıp mastürbasyon yapan sapık kamerada Trabzonspor'da Eddie Newton gidiyor Abdullah Avcı geliyor Meteoroloji uyardı! 2 bölgede sağanak bekleniyor