İphone'ları Hack'lemenin Yolu! - Son Dakika

İphone'ları Hack'lemenin Yolu!

30.08.2016 18:38
İphone'ları Hack'lemenin Yolu!

İsrail merkezli bir güvenlik grubunun, iPhone'u endişe verecek derecede izlemeye izin veren büyük bir açık bulduğu ortaya çıktı!

Vatandaşlarını, gazetecileri ve bazen muhalifleri gizlice izlemek isteyen devletlere hizmet veren NSO Group'un iPhone'daki devasa bir açıktan faydalandığı ortaya çıktı. Apple, açığı yeni yayınladığı güncellemeyle hemen kapadı.

New York Times'ın raporuna göre NSO Group'un yazılımı, kısa mesajları, epostaları uzaktan okumaya izin veriyor, arama geçmişini ve kişi listesine erişim olanağı sunuyordu. Bununla kalmayan yazılım, ses kaydedip parolaları toplayabiliyor. Durumun fazlasıyla endişe verici olduğu doğru; bu yüzden Apple'ın birkaç gün önce yayınladığı son yamayı mutlaka yükleyin.

Lookout güvenlik araştırmacısı Mike Murray, Motherboard ile yaptığı bir söyleşide bu açığın daha önce hiç rastlanmamış bir açık olduğunu söyledi. "Kelimenin tam anlamıyla bir tıklamayla jailbreak'leyen bir bağlantı" yoluyla aktif hale gelen yazılım, Murray'a göre şimdiye kadarki en komplike siber-izleme yazılımlarından bir tanesi.

İphone'ları Hack'lemenin Yolu!

Son teknoloji cihazları hack'leyen firmalara daha önce de rastladık, ancak iPhone gibi güvenli olarak bilinen bir cihazın tamamen ele geçirilecek biçimde hack'lenmiş olması önemli bir olay. Yine de herhangi bir cihazın hack'lenme ihtimalinin bulunduğunu, unutmamakta fayda var. Elbette Apple'ın ve diğer firmaların NSO gibi para kaynağı bol hacker'ların bulacağı açıkları kovalayıp kapatacağından da şüphe yok.

İphone'ları Hack'lemenin Yolu!

Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji İphone'ları Hack'lemenin Yolu! - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

DEVA Partili Gürcan'ın casusluk iddialarına ilişkin fotoğrafları ortaya çıktı 20:46 DEVA Partili Gürcan'ın casusluk iddialarına ilişkin fotoğrafları ortaya çıktı Son Dakika: AK Parti MYK'dan asgari ücret duyurusu: Bize iletilen her mesajı alıyoruz 17:56 Son Dakika: AK Parti MYK'dan asgari ücret duyurusu: Bize iletilen her mesajı alıyoruz Köpek saldırısına uğrayan 8 yaşında Mert'in yüzüne 60 dikiş atıldı 16:17 Köpek saldırısına uğrayan 8 yaşında Mert'in yüzüne 60 dikiş atıldı Kılıçdaroğlu: Bu 5 maddeyi yerine getir, her türlü desteği vereceğiz 14:51 Kılıçdaroğlu: Bu 5 maddeyi yerine getir, her türlü desteği vereceğiz Ballon d'Or'da Cristiano Ronaldo için bir ilk yaşandı 14:28 Ballon d'Or'da Cristiano Ronaldo için bir ilk yaşandı Zorla uyuşturucu içirdiği çocukları istismar etti! Kalabalıktan dayak yedi 14:01 Zorla uyuşturucu içirdiği çocukları istismar etti! Kalabalıktan dayak yedi
MÜSİAD: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde sona ereceğini düşünüyoruz 12:24 MÜSİAD: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde sona ereceğini düşünüyoruz Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması! 11:13 Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması!
Advertisement