İpsala Kaymakamlığından AB'ye 1 Milyon 155 Bin Avro'lu Proje Başvurusu - Son Dakika

İpsala Kaymakamlığından AB'ye 1 Milyon 155 Bin Avro'lu Proje Başvurusu

19.01.2012 10:49
İpsala Kaymakamlığından AB'ye 1 Milyon 155 Bin Avro'lu Proje Başvurusu, System.String[]

İpsala Kaymakamlığı, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde hazırladığı 3 proje ile AB'ye başvuruda bulundu.

İpsala Kaymakamlığı, Bulgaristan- Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde hazırladığı 3 proje ile AB'ye başvuruda bulundu.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, yaptığı açıklamada, Bulgaristan-Türkiye Sınır ötesi işbirliği 2. teklif çağrısı kapsamında hazırladıkları 1 milyon 155 bin 136 Avro'luk 'Sınır Köylerde Örnek Dere Islahı', 'Geleceği Olan Gelenekler' ve 'Sosyal Gençlik' adını taşıyan 3 proje ile AB'ye başvuruda bulunduklarını söyledi.

Bu projelerin iki ülke tarafından ulusal, bölgesel ve yerel ilgili taraflarla geniş ortaklık ortamında birlikte hazırlanan bir program olduğunu ifade eden Gürbüz, şunları kaydetti:

"Sınır ötesi işbirliği alanının Bulgar tarafında Burgaz, Yambol ve Haskova bölgeleri ile Türk tarafında ise Edirne ile Kırklareli vilayetlerini kapsamaktadır. Bu işbirliğinin bölgesi toplam nüfusu 1 milyon 561 bin 984 kişi olan, 30 bin kilometrekarelik bir alandan müteşekkildir. Ortak Bulgar-Türk sınırının uzunluğu 288 kilometredir ve faaliyette olan 3 sınır kapısını içine almaktadır.

Bu programın toplam bütçesinin 8 milyon 941 bin 25 Avro. Bu bütçenin 7 milyon 599 bin 872 Avro'su Avrupa Birliği tarafından, 1 milyon 341 bin 153 Avro'su ise iki ülkenin ulusal bütçelerinden sağlanacaktır" dedi.

Birinci projenin, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi yönelik olduğunu bildiren Gürbüz, İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliğinin liderliğindeki projenin, Haskova ili Mineralni Bani Belediyesi ile ortak yürütüleceğini belirtti.

Proje bütçesinin 626 bin 878 Avro olduğunu vurgulayan Gürbüz, "Projenin genel amacı selin yarattığı ortak olumsuz etkilerin azaltılması, eko-sistemin, bitki faunalarının ve floralarının ortak korunması ve böylece hayat kalitesinin, toplum bilincinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasıdır" diye konuştu.

Gürbüz, ikinci projenin Yambol'a bağlı Straldja ilçesindeki Straldja İş Merkezi'nin liderliğinde, İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliğinin ortaklığında yürütüleceğini ve 16 Ocak 2012 tarihinde teslim edildiğini kaydetti.

Proje bütçesinin 114 bin 959 Avro ve süresinin 12 ay olduğunu kaydeden Gürbüz, bu projenin amacının geleneksel el sanatlarının daha iyi sunulması, bilimsel anlaşılması ve onların kültürel miras olarak korunması olduğunu ifade etti.

Kaymakam Gürbüz, üçüncü ve son projenin ise Haskova'ya bağlı İvaylovgrad Belediyesinin liderliğinde İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliğinin ortaklığıyla gerçekleştirilecek "Sosyal Gençlik" başlıklı proje olduğunu söyledi.

Gürbüz, proje bütçesinin 413 bin 299 Avro olduğunu ve amacının ise İpsala Balabancık köy konağının tadilatının yapılarak gençlik merkezi olarak kullanılmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

- EDİRNE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İpsala Kaymakamlığından AB'ye 1 Milyon 155 Bin Avro'lu Proje Başvurusu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

SİHA korkusu bunu da yaptırdı! Sözde Karabağ lideri Harutyunyan taktik toplantısını anaokulunda gerçekleştirdi 'Trabzon' paylaşımıyla büyük tepki çeken CHP'li Kılınç ifade verdi, adliye önünden fotoğraf paylaştı Parti grubunda Bahçeli'nin zor anları! "Ekmek yoksa pasta yiyin" sözünü hatırlayamayınca kürsüde kalakaldı İran medyası Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u şeytana benzetti: Paris İblisi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık Merkez Bankası'nın resmi rezervleri yüzde 4,9 azaldı Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor Arkadaşından aldığı hatalı basım 100 TL'yi 70 bin TL'ye satıyor