Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor - Son Dakika

Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor

09.11.2019 15:07
Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor, System.String[]

Irak'ta hükümet karşı protestolar çeşitli bölgelerde devam ederken, eylemciler taleplerini açıkladılar.

Irak'ta hükümet karşı protestolar çeşitli bölgelerde devam ederken, eylemciler taleplerini açıkladılar. Günlerdir sokakları terk etmeyen protestocular, Irak'taki siyasal sistemin tamamen değişmesini istiyorlar.

Irak'ta Ekim ayının başından bu yana devam eden gösterilerde eylemciler, protestoların sonlandırılması için taleplerini yayınladılar. Ellerindeki pankart ve dövizlere de yazdıkları taleplerini sosyal medyada da yayınlayan göstericiler Irak'ta sistemin yeniden kurulmasını istiyorlar. Eylemcilerin taleplerini şöyle sıraladı:

Hükümetin istifası ve parlamentonun dağılmasıBağımsız bir geçici hükümetin kurulmasıAnayasanın değiştirilmesiUlusal seçimlerle halkın seçeceği bir yönetim sistemi oluşturulmasıSeçim sisteminin bağımsız adayların da katılabilmesine izin verecek şekilde değiştirilmesiYeni ve bağımsız bir seçim kurulu oluşturulması Birleşmiş Milletler'in denetleyeceği bir erken seçimVarlık ve kaynakların adil şekilde dağıtılması Cumhurbaşkanı ve başbakan komisyonları maaşlarının düşürülmesiProtestolarda hayatını kaybeden veya yaralanan kişilerin ailelerine tazminat ödenmesi.Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde ayrıca, eylemcilerin taleplerin yazılı olduğu pankartlarla eylemlere devam ettiği görüldü.

Bunun yanında Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliği 3-7 Kasım 2019 tarihleri arasında Bağdat, Kerbela, Basra ve Zikar'da düzenlenen gösterilerde beş gün içinde üç kişinin hayatını kaybettiğini, 1077 kişinin ise yaralandığı duyurmuştu.


- Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Türkiye, günlük koronavirüs vakalarında dünyada üçüncü sıraya çıktı Emniyet Genel Müdürlüğü, tam karantina tedbirlerini içeren genelgeyi yalanladı Yunanistan, Girit'te ABD ile birlikte S-300 hava savunma sistemini test etti 13 yıllık davada şok gerçek! Eski Muğla Milletvekili Rifat Adnan Akarca 3 kız kardeşin babası çıktı Partilere katılıp "Abartmayın" diyen sunucu Buse İskenderoğlu, koronavirüse yakalandı Yüzde 95 etkili olduğu söylenen koronavirüs aşısının ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı