Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor - Son Dakika

Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor

09.11.2019 15:13
Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor, System.String[]

Irak'ta hükümet karşı protestolar çeşitli bölgelerde devam ederken, eylemciler taleplerini açıkladılar.

Irak'ta hükümet karşı protestolar çeşitli bölgelerde devam ederken, eylemciler taleplerini açıkladılar. Günlerdir sokakları terk etmeyen protestocular, Irak'taki siyasal sistemin tamamen değişmesini istiyorlar.

Irak'ta Ekim ayının başından bu yana devam eden gösterilerde eylemciler, protestoların sonlandırılması için taleplerini yayınladılar. Ellerindeki pankart ve dövizlere de yazdıkları taleplerini sosyal medyada da yayınlayan göstericiler Irak'ta sistemin yeniden kurulmasını istiyorlar. Eylemcilerin taleplerini şöyle sıraladı:

Hükümetin istifası ve parlamentonun dağılmasıBağımsız bir geçici hükümetin kurulmasıAnayasanın değiştirilmesiUlusal seçimlerle halkın seçeceği bir yönetim sistemi oluşturulmasıSeçim sisteminin bağımsız adayların da katılabilmesine izin verecek şekilde değiştirilmesiYeni ve bağımsız bir seçim kurulu oluşturulması Birleşmiş Milletler'in denetleyeceği bir erken seçimVarlık ve kaynakların adil şekilde dağıtılması Cumhurbaşkanı ve başbakan komisyonları maaşlarının düşürülmesiProtestolarda hayatını kaybeden veya yaralanan kişilerin ailelerine tazminat ödenmesi.Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde ayrıca, eylemcilerin taleplerin yazılı olduğu pankartlarla eylemlere devam ettiği görüldü.Bunun yanında Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliği 3-7 Kasım 2019 tarihleri arasında Bağdat, Kerbela, Basra ve Zikar'da düzenlenen gösterilerde beş gün içinde üç kişinin hayatını kaybettiğini, 1077 kişinin ise yaralandığı duyurmuştu.

Görüntü Dökümü----------------------Protestocuların sokaklardan görüntüsü-Taleplerinin yazılı olduğu pankartlar-Protestocuların pankartlarla görüntüsü-Protestolardan fotoğraflar


- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Irak'ta protestocular yönetim sisteminin değişmesini istiyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü Sıla'ya hakaret ettiği için yargılanan Davut Güloğlu'nun aldığı ceza belli oldu