Irak'taki Şiddet Olayları - Son Dakika

Irak'taki Şiddet Olayları

24.04.2013 22:46
Irak'taki Şiddet Olayları

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Irak'ta, güvenlik güçlerinin göstericilere orantısız güç kullanmasını kınadı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Irak'ta, güvenlik güçlerinin göstericilere orantısız güç kullanmasını kınadı.

İİT'ten yapılan yazılı açıklamada, Irak hükümetine, diyalog ve barış yolunu izlemesi, halkın birliğini korumak için, göstericilerin taleplerini yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca ülkedeki kanaat önderleri ve din adamlarından, Irak halkının birliğini güçlendirmek için imzalanan "Mekke Antlaşması" doğrultusunda çaba sarf etmeleri istendi.

Iraklı Sünni ve Şii liderler, ülkede akan kanın ve mezhepsel çatışmaların durdurulması için 2006 Ekim ayında "Mekke Antlaşması"nı imzalamıştı.

-Nuceyfi'den BM'ye çağrı-

Irak Millet Meclisi Başkanı Usame en-Nuceyfi de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'na çağrıda bulunarak, Irak ordusunun Havice'deki yaralı göstericileri toplu infaz ettiği yönündeki iddiaların araştırılmasını istedi.

Nuceyfi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Tüm yasaların ve insani değerlerin çiğnenmesi anlamına gelen, yaralıların toplu infaz edildiği iddiası, görevlendirilecek bir komisyonla araştırılmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Nuceyfi'nin, Irak Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu'na, infaz iddialarını araştırması için Kerkük'e bir heyet göndermesi talimatını verdiği de kaydedildi.

Güvenlik güçlerinin Havice ilçesindeki göstericilere müdahalesinde ve sonrasında çıkan çatışmalarda 92 kişi ölmüştü. - KAHİRE/BAĞDAT

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Irak'taki Şiddet Olayları - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement