Irak'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi sürüyor - Son Dakika

Irak'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi sürüyor

Irak'ta bulunan 135 Türk vatandaşı yurda dönüş talepleri kapsamında Türkiye'ye gönderildi.

Irak'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi sürüyor, System.String[]

Irak'ta bulunan 135 Türk vatandaşı yurda dönüş talepleri kapsamında Türkiye'ye gönderildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın koordinasyonunda, Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının yürüttüğü ortak çalışma kapsamında Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ve Basra Başkonsolosluğunun desteğiyle Irak'ın çeşitli semtlerinde bulunan 135 Türk vatandaşı, tahsis edilen otobüsler vasıtasıyla bulundukları yerlerden alınarak kara yoluyla Türkiye'ye doğru yola çıktı.

Bağdat'ta verilen dinlenme arasında AA muhabirine konuşan Ümit Aydın, "Büyükelçilik bizi bulunduğumuz bölgelerden aldı, güvenlik koruması eşliğinde Bağdat'a kadar getirdi. Buradan da verilen yemek ve ihtiyaç molası sonrası güvenli bir şekilde Türkiye'ye doğru yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Irak'taki bir Türk şirketinde çalışan Özcan Çetin de, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yurda döndüklerini belirterek, "Burada salgına yakalanabiliriz. Türkiye'ye dönerek, 'evde kal' önerilerini dikkate alarak evimizde kalacağız." ifadelerini kullandı.

Çetin, kendilerini tek tek kaldıkları yerlerden alarak Türkiye'ye dönmelerine vesile olan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine de teşekkür etti.

14 gün karantinada kalacaklar

Türk vatandaşları Habur Sınır Kapısı'na vardıklarında yetkililer tarafından sağlık kontrollerine tabi tutularak, 14 gün süreyle karantinaya alınacakları Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına götürülecek.

İlgili kurumların yürüttüğü ortak çalışma ve Bağdat Büyükelçiliğinin kolaylaştırıcı rolü ile bugüne kadar 2 binden fazla Türk vatandaşı hava ve kara yolu ile Irak'tan Türkiye'ye döndü.


Son Dakika

Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı "Evine dön" çağrısına İYİ Parti'den yanıt: Biz zaten evimizdeyiz TÜBİTAK'tan heyecanlandıran açıklama: Koronavirüs aşı çalışmalarında insan deneyleri yakında başlayacak Ağustos ayında kiralara en fazla %11,51 oranında zam yapılabilecek! İşte kiraya göre fiyat artışı Görme engelli eşini, çocuklarının gözü önünde öldüresiye dövdü Elektrikli scooter ile yola inen yandı: Polis ceza kesmeye başladı Son Dakika: Bahçeli'den Meral Akşener'e 'geri dön' çağrısı: Evine dönmesi doğru, tutarlı bir davranış olacaktır 7 gündür aranan kıraathaneci ortaya çıktı: Kaybolmadım kafamı dinliyordum Yakın arkadaşı Caner Çalışır'ın ölüm haberini aldıktan sonra paylaşım yapmayan Cemal Can Canseven'e tepki Prof. Dr. Naci Görür, depremden 3 gün önce Malatya için uyarıda bulunmuştu Pınar Gültekin'in kendisine şantaj yaptığını söyleyen katil, polisin "Mesajlar nerede" sorusuna cevap veremedi Halk korkudan su içemiyor! Kocaeli'de dereye atılan kurban atıkları 150 kişiyi zehirledi Tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu George Bates, Paralimpik Oyunları'na katılabilmek için bacağını kestirecek Son Dakika: Malatya'nın Pütürge ilçesinde meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremden ilk görüntüler Beşiktaş'ın istediği Papiss Cisse'ye Fenerbahçe de talip oldu Eylemci kadınlar tarafından kovulan Murat Övüç küplere bindi