"İran Bölgeyi Savaşa Sürükleyebilir" - Son Dakika

"İran Bölgeyi Savaşa Sürükleyebilir"

18.02.2012 13:02

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İran'a yönelik askeri bir müdahaleden yana olmadığını vurguladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İran'a yönelik askeri bir müdahaleden yana olmadığını vurguladı. Hague, bununla birlikte İran'ın nükleer faaliyetlerine devam etmesinin Ortadoğu'yu büyük bir savaşın içine sürükleyerek dünyayı ikinci bir soğuk savaşın eşiğine getirebileceğini belirtti.

Hague, Daily Telegraph gazetesine verdiği mülakatta İran'ın nükleer silahları elde etmesinin ardından bölgedeki diğer ülkelerin de nükleer silaha sahip olma yarışına gireceği uyarısında bulundu. Bu nükleer silahlanma yarışının Soğuk Savaş'tan daha tehlikeli bir durum ortaya çıkarabileceğini ileri süren İngiliz Dışişleri Bakanı, "Çünkü nükleer silaha karşı savunma mekanizmaları geçmiştekilerle aynı değil." ifadelerini kullandı.

İngiltere hükümetinin, İran'a saldırı yapmaması konusunda İsrail'e telkinlerde bulunduğunu vurgulayan Hague, İran'a yönelik askeri bir operasyon yapmanın çok büyük zararları olabileceğine dikkat çekti. Hague, "Şu anda herhangi bir ülkenin İran'a saldırı yapma fikrini savunmuyoruz." dedi.

İngiliz Bakan, İran'ın nükleer programına ilişkin İngiltere'nin politikasının çok açık ve net olduğunun altını çizerek, "Askeri bir operasyon yapılması taraftarı değiliz. Bir yanda yaptırımlar yoluyla baskı yapılmasını; diğer yandan ise müzakerelerin devam ettirilmesi şeklinde çift kanallı stratejiyi destekliyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Tahran'da İranlı nükleer bilim uzmanlarına yapılan suikastlarda İngiltere'nin herhangi bir rolünün olmadığını ifade eden William Hague, ülkesinin İran'a yönelik herhangi bir "gizli savaşta" yer almayacağını vurguladı. Hague, "Bilim adamlarına suikast yapmak veya saldırıyı desteklemek; İran konusunun çözümüne yaklaşımımız bu yollar değil." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'daki ekonomik krizi ilişkin bir soruya ise Dışişleri Bakanı, "İngiltere Hükümeti olarak Yunanistan'ın Euro para biriminden çıkartılması olasılığına karşın gerekli tüm hazırlığımızı yaptık." şeklinde cevap verdi. Hague, Euro bölgesinde oluşabilecek bütün senaryolara yönelik acil eylem planlarının hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

 İran Bölgeyi Savaşa Sürükleyebilir

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya 'İran Bölgeyi Savaşa Sürükleyebilir' - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı