İran CIA Ajanını İdam Edecek - Son Dakika

İran CIA Ajanını İdam Edecek

09.01.2012 09:57
İran CIA Ajanını İdam Edecek, System.String[]

İran, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı adına çalışan bir kişiyi idama mahkum etti.

İran vatandaşlığı da bulunan eski bir Amerikan deniz piyadesi, CIA adına casusluk yaptığı gerekçesiyle İran mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı.

İran asıllı 28 yaşındaki eski Amerikan deniz piyadesi Amir Mirzai Hekmati, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) adına casusluk yaptığı ve ülkede (İran'da) terörist faaliyetlere karıştığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı. İran devlet televizyonu Aralık ayı ortasında, İran asıllı bir ailenin çocuğu olarak ABD'de doğan Hekmati'nin CIA adına operasyonlarda bulunmak üzere ülkeye giriş yaptığı duyurmuştu. Bunun ardından Hekmati tutuklanmıştı.

Bu arada Hekmati'nin ABD'de yaşayan ailesi ise İran makamlarına tepki göstererek çocuklarının İran'a turistik bir ziyaret için gittiğini amacının da orada yaşayan aile büyüklerini ziyaret olduğunu ifade ettiler.

ABD makamları ise kendi vatandaşları Hekmati'nin serbest bırakılması çağrısında bulundular. Ancak İran tarafı Hekmati'nin daha ilk sorgusunda casusluk yaptığını itiraf ettiğini savunuyor.

İRAN, DÜNYA'NIN EN ÇOK İDAM CEZASI VEREN 2'NCİ ÜLKESİ

Her geçen yıl sayı azalsa da halen dünyanın en çok insan idam eden ikinci ülkesi İran. Liste başını büyük bir farkla Çin tutsa da İran'ın ikinciliği de pek sarsılacak gibi durmuyor.

İran, en son 2008 yılında alınan verilere göre bir yıl içerisinde 346'dan fazla insanı idam etti. 2006 yılında bu sayı, 524'tü. Birinci sıradaki Çin, 2006 yılında 2 bin 100 kişiden fazla insanı idam ederken, 2008 yılında 5 bine yakın kişiyi idam etti.

İran'da suçun çeşidine göre idam şekli belirleniyor. Asma, kurşuna dizme, recm ve kılıçla kesme, ülkede kullanılan en bilindik idam yöntemleri.

İran CIA Ajanını İdam Edecek

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya İran CIA Ajanını İdam Edecek - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de, UFO olduğu iddia edilen cismin elektrik lambası olduğu ortaya çıktı Uzman çavuş ile 4 aylık oğlunun öldüğü yangın kamera Tanju Çolak, 32 yıl önce yaşanan kazayı unutmadı! Paylaştığı mesaj duygulandırdı Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu Dünya aşı bulamazken Avrupa israf ediyor: 6 dozluk şişelere 5 doz yazılınca milyonlarca aşı çöpe gitti Evde doğum yapan kadın bebeğini bıçaklayarak öldürdü Kırmızı gelinliğini giyip Taksim'e çıkan Rus modeli görenler şaşkınlığını gizleyemedi