İran'da 37 kişide kolera tespit edildi - Son Dakika

İran'da 37 kişide kolera tespit edildi

05.07.2022 10:05
İran'da 37 kişide kolera tespit edildi

İran'da 37 kişinin kolera hastalığına yakalandığı bildirildi.

İran'da 37 kişinin kolera hastalığına yakalandığı bildirildi.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan Sağlık Bakanlığı Gıda ve Su Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Dairesi Başkanı Meryem Mesudifer, komşu ülkelerde görülen koleranın yolcu trafiğiyle İran'da yayılmasını engellemek için hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.

Mesudifer, şu ana kadar İran genelinde 37 kişide kolera tespit edildiğini ve can kaybı olmadığını söyledi.

Koleradan şüphelenilen hastaların bakım ve tedavisine yönelik ulusal yönergelerin Sağlık Bilimleri Üniversitelerine iletildiğini aktaran Mesudifer, "Bu hastalık, temiz içme suyuna yetersiz erişim ve uygun olmayan kanalizasyon toplama sisteminden kaynaklanır ve oldukça bulaşıcıdır. Enfekte kişilerin çoğu ya hiç belirti göstermez ya da hafif semptomlara sahip olsa da bazı durumlarda hastaların ölümüne yol açabilir." ifadelerini kullandı.

Son dönemde Irak'ın kuzeyindeki Erbil, Süleymaniye ve Kerkük kentlerinde kolera vakalarına rastlanmış, 21 Haziran'da Kerkük'te bir kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

YORUMLAR
500
İran'da temmuzun sonunda meydana gelen sel felaketinin bilançosu: 96 ölü İran'da temmuzun sonunda meydana gelen sel felaketinin bilançosu: 96 ölü Uzmanlardan su tüketiminin kavurucu sıcaklarda artırılması önerisi Uzmanlardan su tüketiminin kavurucu sıcaklarda artırılması önerisi Araçları park halindeki sürücüler tedbiri elden bırakmıyor Araçları park halindeki sürücüler tedbiri elden bırakmıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İran'da 37 kişide kolera tespit edildi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement