İran'da Çöken Plasco Binasında 4 Kişinin Cesedine Ulaşıldı - Son Dakika
BBC

İran'da Çöken Plasco Binasında 4 Kişinin Cesedine Ulaşıldı

23.01.2017 05:01
İran'da Çöken Plasco Binasında 4 Kişinin Cesedine Ulaşıldı, System.String[]

başkenti Tahran'da geçen hafta içerisinde çıkan yangının ardından çöken 17 katlı Plasco binasının enkazında dört kişinin cesedi çıkarıldı.

İran Devlet Televizyonu, başkent Tahran'ın simge yapılarından biri olarak gösterilen ve geçen hafta çıkan yangının ardından çöken 17 katlı Plasco binasının enkazında dört kişinin cesedine ulaşıldığını duyurdu.

Binanın çökmesinin ardından 20'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Binanın enkazındaki arama çalışmaları sürüyor.

Reuters'ın haberine göre, İran Acil Sağlık Hizmetleri biriminin Başkan Yardımcı İsmail Farahani, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Dört kişinin cesedine ulaşıldı ve kimlik tespiti için adli tıpa gönderildi" dedi.

Farahani, bulunan cesetlerin zemin katta olduğunu da sözlerine ekledi.

Tahran'ın merkezi bir yerinde bulunan Plasco binasında geçen hafta önce yangın çıkmış ve bina boşaltıldıktan sonra itfaiyenin içeride söndürme çalışmaları devam ederken çökmüştü. Binanın yakınlarında bulunan Türkiye, İngiltere ve Almanya büyükelçilikleri güvenlik gerekçesiyle tedbir olarak boşaltılmıştı.

Hasar 500 milyon dolar olarak hesaplanıyor

Yetkililer, binanın güvenlik standartlarını karşılamamasından dolayı içinde bulunan mağaza ve işyerlerinin sigortasız olduğunu belirterek, toplam zararın 500 milyon dolara yakın olduğunu ifade ediyor.

Çöken Plasco binasında ev ve ofisler, binanın en altında ise bir alışveriş merkezi yer alıyordu. Ancak bir süredir binanın güvenliğiyle ilgili bazı kaygılar olduğu belirtiliyor.

Reuters'ın haberine göre, İran Devlet Televizyonu'na konuşan itfaiye sözcüsü, binada ağırlıklı olarak konfeksiyon atölyelerinin bulunduğunu belirterek, "Güvenlik kaygılarından dolayı belediye tarafından binanın boşaltılması gerektiği yönünde defalarca uyarılar yapıldı" dedi.

Binayı, devrim öncesinin ünlü iş adamlarından İranlı Yahudi Habibullah Elganyan inşa etmişti.

İnşaatı 1962'de tamamlanan Plasco, o dönem Tahran'ın en yüksek binasıydı. Daha sonra ise Tahran'da Plasco'dan da yüksek binalar inşa edilmişti.

Elganyan ise 1979 İran Devrimi'nin ardından İsrail ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklanmış ve idam edilmişti.

İran'da Çöken Plasco Binasında 4 Kişinin Cesedine Ulaşıldı

Son Dakika Dünya İran'da Çöken Plasco Binasında 4 Kişinin Cesedine Ulaşıldı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler