İran'da Recm Hakkında Yazan Yazara Hapis Cezası - Son Dakika
BBC

İran'da Recm Hakkında Yazan Yazara Hapis Cezası

08.10.2016 15:15
İran'da Recm Hakkında Yazan Yazara Hapis Cezası, System.String[]

İran'daki recm cezasını protesto eden İranlı bir kadın (5 Ağustos 2010/Berlin, Almanya)İranlı yazar ve insan hakları savunucusu Golrokh Ebrahimi Iraee'ye, recm (taşlayarak öldürme) cezası ile ilgili yazdığı hikayeden ötürü 6 yıl hapis cezası verildi.

İran'daki recm cezasını protesto eden İranlı bir kadın (5 Ağustos 2010/ Berlin, Almanya)

İranlı yazar ve insan hakları savunucusu Golrokh Ebrahimi Iraee'ye, recm (taşlayarak öldürme) cezası ile ilgili yazdığı hikayeden ötürü 6 yıl hapis cezası verildi.

Ebrahimi "İslam'ın kutsal değerlerini aşağılamak" ve "sistem karşıtı propaganda yapmak"tan suçlu bulundu.

Ebrahimi, yayımlanmamış olan hikayesinde, İran'da zina yaptığı gerekçesiyle köyün erkekleri tarafından taşlanarak öldürülen bir kadının gerçek hikayesini anlatan Soraya'yı Taşlamak (2008) filmini izleyen genç bir kadının duygusal tepkilerini aktarıyor.

Ebrahimi'nin hikayesindeki kadın, filmi izlemesinin ardından öfkelenerek Kuran'ı yakıyor.

Hakkında verilen cezanın ardından, yazar ve insan hakları savunucusu Ebrahimi'ye teslim olma çağrısında bulunuldu. Yayımlanmamış hikayeye ceza

İranlı yetkililerin hikayenin kopyasını, 6 Eylül 2014'te Ebrahimi ile insan hakları savunucusu eşi Arash Sadeghi'yi gözaltına aldıklarında bulduğu belirtildi.

Çift Devrim muhafızları tarafından 2014'te gözaltına alınmış, Ebrahimi, Tahran'daki Evin Cezaevi'nde 20 gün tutuklu kalmıştı.

Ebrahimi tutukluluk süresince saatlerce sorgulandığını, gözlerinin bağlandığını ve kendisine defalarca İslam'ı aşağılamak suçundan idam edilebileceğinin söylendiğini belirtmişti.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Ebrahimi'ye verilen cezaya tepki göstererek "Ebrahimi, temel olarak hayal gücünü kullandığı için cezalandırıldı" dedi.

Af Örgütü'nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika yetkilisi Philip Luther "İran, haklarını kullanarak görüşlerini ifade eden genç bir kadını cezalandırmak yerine bir işkence yöntemi olan bu cezayı kaldırmaya odaklanmalı" dedi.

Recm, özellikle zina yapan kadınlara verilen bir ceza. İran'da, eskisi kadar sık olmasa da, hala uygulanıyor.

Ebrahimi'nin eşi Sadeghi 15 yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevinde bulunuyor.

Evin Cezaevi'nde siyasi tutuklular, akademisyenler, gazeteci ve entelektüeller için özel bir bölüm bulunuyor.

İran'da Recm Hakkında Yazan Yazara Hapis Cezası

Son Dakika Güncel İran'da Recm Hakkında Yazan Yazara Hapis Cezası - Son Dakika

BBC

Son Dakika

Marketlere yeni düzenleme geliyor: Bazı sebze ve meyveler sadece kapalı alanlarda satılacak, seçmece olmayacak Kısıtlamada kapalı olması gereken restoranda arkadaşlarıyla kaz yiyen Tanju Çolak'ın paylaşımı tepki çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kafe ve restoranlar için destek müjdesi: 40 bin liraya kadar ödeme yapacağız Son Dakika! Siyasette "Militan" tartışması büyüyor! Erdoğan böyle seslendi: Herkes dava açsın Pompalıyla karnından vurulan genç, babasının mezarı başında ölü bulundu Grup toplantısına Akşener'in Perinçek'e taktığı isim damga vurdu: Cinping Perinçek, Erdoğan'ı da Bahçeli'yi de esir almış Kız arkadaşını cinsel ilişki sonrası spermini çalmaya çalışırken yakaladı Fenerbahçe, Porto'nun forveti Moussa Marega ile her konuda anlaştı