İran'da yerel yönetimlerde görevli bin kişiye seçimlerde yeniden adaylık izni verilmedi - Son Dakika

İran'da yerel yönetimlerde görevli bin kişiye seçimlerde yeniden adaylık izni verilmedi

04.05.2021 17:07
İran'da yerel yönetimlerde görevli bin kişiye seçimlerde yeniden adaylık izni verilmedi, System.String[]

İran'da belediyelerde halihazırda görevde bulunan ve yerel seçimler için yeniden aday olmak isteyen en az bin kişiye adaylık izni verilmediği bildirildi.

İran'da belediyelerde halihazırda görevde bulunan ve yerel seçimler için yeniden aday olmak isteyen en az bin kişiye adaylık izni verilmediği bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da basın toplantısı düzenleyen Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, 18 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimleriyle eş zamanlı yapılması planlanan yerel seçimler hakkında bilgi verdi.

Yerel seçimlerde aday olmak isteyen çok sayıda kişinin başvurusunun Denetleme Heyeti tarafından geri çevrildiğini aktaran Rebii, "İslami Şehir Konseylerinde mevcut görevde bulunanlardan bin kişiye seçimlere yeniden katılma izni verilmedi. Tahran'da yeniden adaylık başvurusunda bulunanların yüzde 80'ine yeterlilik verilmedi." dedi.

Rebii, aday olmak isteyenlerden bazılarının, hükümet temsilcilerinden oluşan İcra Heyetinden onay almasına rağmen Meclis temsilcilerinden oluşan Denetleme Heyeti tarafından "sebepsiz" şekilde elendiğini aktardı.

Bu durumun endişe verici olduğunu ifade eden Rebii, yerel seçimler için hazırlıklar sürerken aday olmak isteyenlerin önemli bir kısmının diskalifiye edilmesinin halkın seçimlere katılımını azaltacağı ve seçim motivasyonunu düşüreceği uyarısında bulundu.

İran'da 18 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yanı sıra yerel seçimler ve Uzmanlar Meclisi seçimleri yapılacak.

Ülkedeki seçimlerde aday olmak isteyenlerin siyasi, ahlaki ve dini sabıkaları Denetleme Heyetleri tarafından inceleniyor. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in temsil ettiği "Velayet-i Fakih" makamına ve İslami değerlere bağlılıklarında "kusur" bulunan kişilerin adaylıkları reddediliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İran'da yerel yönetimlerde görevli bin kişiye seçimlerde yeniden adaylık izni verilmedi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

TRT Arabi muhabiri, canlı yayında İsrail'in bombalı saldırısına yakalandı TRT Arabi muhabiri, canlı yayında İsrail'in bombalı saldırısına yakalandı 2 milyon haneye tam kapanma sürecinde 2,2 milyar lira destek sağlandı 2 milyon haneye tam kapanma sürecinde 2,2 milyar lira destek sağlandı Son Dakika: İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılarda 11 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 83'e çıktı Son Dakika: İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılarda 11 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 83'e çıktı Kerem Bürsin, Hande Erçel'e olan aşkını kameralar karşısında ilan etti Kerem Bürsin, Hande Erçel'e olan aşkını kameralar karşısında ilan etti Bakan Süleyman Soylu, Mehmet Ağar'ın Peker'e verdiği yanıta tepki gösterdi: Benim devletim mafya bozuntularına fırsat vermez Bakan Süleyman Soylu, Mehmet Ağar'ın Peker'e verdiği yanıta tepki gösterdi: Benim devletim mafya bozuntularına fırsat vermez Evde cesedi bulunan Suriyeli şahsın cinayet şüphelisi ortaya çıktı: Çantayla koşarak uzaklaşmış Evde cesedi bulunan Suriyeli şahsın cinayet şüphelisi ortaya çıktı: Çantayla koşarak uzaklaşmış İzinsiz taksiyle şehir değiştirmeye kalkan iki kadın, cezadan kurtulamadı İzinsiz taksiyle şehir değiştirmeye kalkan iki kadın, cezadan kurtulamadı 87 yıl sonra Ayasofya'da ilk Ramazan Bayramı namazı kılındı 87 yıl sonra Ayasofya'da ilk Ramazan Bayramı namazı kılındı
Advertisement